Na OIOM-ach nie ma już wolnych łóżek

Najnowsze dane HSE o dostępności łóżek szpitalnych powinny nas niepokoić, ponieważ  na szpitalnych oddziałach intensywnej opieki medycznej, nie ma już wolnych łóżek.

M.in. szpitale Cork University, Mecy, Mater i St. Vincent, znalazły się w grupie 10 szpitali, w których brakuje łóżek na oddziałach OIOM, a HSE stwierdza, że sytuacja związana jest ze wzrostem zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W całym kraju sytuacja także zaczyna wyglądać bardzo poważnie, bo już wczoraj o godzinie 18:30 w dziewięciu na dwadzieścia osiem palcówek szpitalnych, które świadczą doraźną pomoc medyczną, nie było wolnych łóżek OIOM.

Grafika z godziny 18:30 w środę 14 października 2020 roku.

Jak dodają urzędnicy HSE, sytuacja na oddziałach intensywnej opieki medycznej pogarszała się od kilku tygodni i tylko kwestią czasu było, aby doszło do sytuacji, z jaką do czynienia mamy obecnie.

Na apele lekarzy, którzy zwracali uwagę na ten nabrzmiewający problem, nie reagował rząd, a jedynie obiecywał pomoc, czyli utworzenie większej ilości łóżek i zwiększenie ilości personelu medycznego w okresie zwiększonej zachorowalności, również zimowej. Z wcześniejszych zapowiedzi wiemy jednak, iż gabinet przeznaczył większe środki na wsparcie dla szpitali, jednak większość z tych pieniędzy rozdysponowana ma być w roku przyszłym, kiedy powstanie 321 dodatkowych łóżek.

Obecnie w irlandzkich szpitalach przebywa 214 chorych ze stwierdzonym Covid-19, a 30 przypadków leczonych jest na intensywnej terapii.

Bogdan Feręc

Źr: HSE/The Times

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
Informacja prasowa:
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian