Na linii rząd – NPHET znowu wrze. Blokada do świąt

To już ponad dziewięć miesięcy, jak Irlandia zmaga się z wirusem, a koniec batalii, chociaż majaczy w oddali, to nie będzie łatwy.

Obecnie chodzi o otwarcie kraju po drugiej blokadzie, a jak wiemy, są dwie propozycje w tym zakresie i ścierają się dwie skrajne opinie. Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego jest zdania, że blokada powinna trwać i to do samych świąt Bożego Narodzenia, a poziom obostrzeń w same święta, obniżony do trzeciego, a w niektórych regionach zaledwie do czwartego.

Jest też zdanie, które mówi, że 1 grudnia, kraj powinien przejść do trzeciego stopnia ograniczeń, natomiast w okresie świątecznym obniżyć się do drugiego. Zwolennikami takiego rozwiązania są ministrowie i urzędnicy w gabinecie Micheála Martina, którzy na wczorajszym popołudniowym spotkaniu, starli się z naczelnym lekarzem kraju.

Wg dr. Holohana i członków NPHET, rząd powinien utrzymać obecny kierunek, więc nie obniżać poziomu ograniczeń, ponieważ wskaźniki zachorowań oraz zakażeń, są nadal wysokie. Holohan podczas spotkania dodał, że plan wyjścia kraju z blokady, powinien być dostosowany do sytuacji w kraju, więc stopniowy, nie zaś skokowy. Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia podkreślił, iż rekomendacja NPHET, nie będzie raczej taką, jakiej spodziewa się rząd oraz większość społeczeństwa, ale to rząd podejmie ostateczną decyzję i jego będzie odpowiedzialność za stan epidemiologiczny państwa.

Na tę wypowiedź dosyć stanowczo zareagowali urzędnicy rządowi, w tym sekretarz generalny w Departamencie Premiera, który powiedział dr. Holohanowi, że to swoiste wywieranie presji na rząd, na który próbuje się zrzucić i przypisuje mu całą odpowiedzialność. Strona rządowa dodała jednak w ferworze dyskusji, że NPHET ma jednak rację, bo to gabinet podejmie ostateczną decyzję, niezależnie od medialnej szopki, jaką karmi społeczeństwo Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego. Powiedziano również, że NPHET, próbuje wpływać na decyzje rządu, a wykorzystuje do tego media i swoje codzienne konferencje prasowe.

Niezrażony tym dr Tony Holohan, przedstawił, jako kontrargument dane z całego okresu pandemii i powiedział, że w kraju, zmarło z powodu Covid-19 już 2006 osób i mamy ogółem ponad 69 000 zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Studenci dostaną co
Szczury z Leinster H
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian