Na Kartę Medyczną nie wyleczysz zębów

Poseł Sinn Féin David Cullinane w pytaniach parlamentarnych poruszył w mijającym tygodniu bardzo ważną kwestię, a ta dotyczy zdrowia jamy ustnej tysięcy osób.

Obecnie mamy do czynienia z falą odejść dentystów z programu HSE, który uprawnia dzieci i dorosłych ze specjalnymi potrzebami, do leczenia uzębienia na Kartę Medyczną. Poseł próbował ustalić, co powoduje masowe odejścia stomatologów, a z systemu dentystycznego Medical Card, tylko w ubiegłym roku zrezygnowało 208 specjalistów z zakresu stomatologii.

Wymienieni posiadacze Kart Medycznych, pozostali teraz wyłącznie z podstawową opieką jamy ustnej, a to powoduje, że niewiele jest już miejsc, gdzie mogą uzyskać specjalistyczną pomoc.

W podobnie alarmującym tonie wypowiada się zastępca dyrektora krajowego Health Service Executive dr Joseph Green, który zauważył problem i wzywa władze naczelne HSE, aby zajęły się sprawą i naprawiły system DTSS, czyli usług dentystycznych i leczenia. Sam system pozwala na przyjmowanie pacjentów publicznych przez prywatne lecznice dentystyczne, co znacznie poprawiło dostęp do stomatologów i odciążyło publiczne gabinety dentystyczne.

Niestety w ostatnich latach, system opuszcza coraz większa ilość dentystów, mówił w Dáil poseł Cullinane, co wpływa na dostępność samych gabinetów, jak i ogranicza możliwość profilaktyki dentystycznej. Wg przedstawiciela Sinn Féin, problemem są też zmiany w przepisach programu DTSS, bo ograniczono ilość wizyt profilaktycznych, które miały na celu m.in. ratowanie naturalnego uzębienia, jednak co wytknął w wypowiedzi poseł, zniesiono limit ekstrakcji zębów. W wystąpieniu David Cullinane dodał, że są już teraz rejony w kraju, gdzie dentystów świadczących usługi w programie DTSS nie ma wcale, a w innych, pozostało zaledwie kilku.

Po wyświetleniu całej sprawy w irlandzkim parlamencie, do akcji ruszyło też Irlandzkie Stowarzyszenie Stomatologiczne, które wezwało rząd i władze HSE, do całkowitego przeprojektowania programu DTSS i znacznego zwiększenia opieki oraz zabiegów profilaktycznych.

W odpowiedzi HSE czytamy natomiast, że Zarząd Służby Zdrowia ma świadomość problemu, a posiadacze Kart Medycznych ograniczony dostęp do usług stomatologicznych, ale tylko w niektórych częściach kraju. HSE dodaje, że o ile zostanie powiadomione przez pacjenta, iż ma on utrudniony dostęp do usług na Medical Card, „oferowana jest mu pomoc w uzyskaniu dostępu do dentysty”.

W notatce, jaka wystosowana została przez HSE po ujawnieniu problemu, widnieje też stwierdzenie, iż Health Service Executive, ściśle współpracuje z Departamentem Zdrowia, by posiadacze Kart Medycznych, mieli stały i bezproblemowy dostęp do stomatologów oraz mogli korzystać z wizyt w każdym zakresie.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein / HSE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Certyfikaty Covid mo
Bujara chce ogranicz