Mural Joyce’a w Buffalo

Przed jutrzejszym świętem, jakim w Irlandii jest Bloomsday, w Buffalo odsłonięto ogromny mural, przedstawiający Jamesa Joyce’a.

 

Informację o tym przekazał Konsulat Republiki Irlandii w Nowym Jorku, który dodaje, że inicjatywa wpisuje się w szerszą akcję, jaką prowadzi Uniwersytet w Buffalo, a ten, zbiera fundusze na stworzenie muzeum James Joyce’a i chce tam zgromadzić największą kolekcję rękopisów oraz innych materiałów, które wyszły spod ręki Irlandczyka.

Uniwersytet chciałby stworzyć również stałą wystawę zebranych materiałów, a w przyszłości, kolekcjonować również najstarsze wydania książek Joyce’a.

 

Mural, który powstał w centrum Buffalo, sfinansowany został w części z pieniędzy przekazanych przez Biuro Konsulatu Generalnego Irlandii w Nowym Jorku, natomiast ambasador Irlandii w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej Daniel Mulhall, przekazał 30 egzemplarzy Ulissesa Bibliotece Publicznej w Waszyngtonie DC. Książki te będzie można wypożyczać dopiero od jutra, co zbiegnie się z Bloomsday.

*

To teraz z naszego ogródka. Jakoś trudno mi sobie przypomnieć, by w ostatnich latach, nasze przedstawicielstwo dyplomatyczne w Irlandii, mogło pochwalić się podobną inicjatywą i promować polskie dzieła i autorów książek w Irlandii. Jako wciąż aktywny użytkownik książek, co jest już mało popularne, z całą pewnością miałbym kilka pozycji do zaproponowania Irlandczykom, a Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej, mogłaby zainicjować taką akcję i przekazać którejś z większych irlandzkich bibliotek dzieła naszych rodzimych autorów, a wiele z nich przetłumaczono na inne języki, w tym na angielski. Oczywiście wiem, że tak się nie stanie, ale marzenia, warto mieć zawsze.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Irish Consulate NYC

Polska-IE: Udostępnij
Ave punk-city! Ave P
Polska jednym z lide
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian