Można pozwać landlorda. Minister wskazuje drogę

Rząd rozpoczął kampanię publiczną, w której informuje o rabacie, jaki przyznał na energię elektryczną, a i wskazuje drogi, jak dochodzić swojej ulgi.

Wprowadzając rabat na energię elektryczną za styczeń i luty, gabinet wesprzeć chce odbiorców prądu, ale pojawił się pewien problem, na który wskazała opozycja parlamentarna. Część najemców i zarazem odbiorców prądu może nigdy nie doczekać się ulgi dla gospodarstw domowych, gdyż umowę na dostarczanie prądu ma właściciel domu lub mieszkania, nie zaś najemca. To z kolei może prowadzić do sytuacji, że to on skorzysta z ulgi, a nie wynajmujący. Dlatego pytano ministra Éammona Ryana, co w takim przypadku należy zrobić, a ten na forum Dáil odpowiedział, iż należy zgłosić sprawę odpowiednim organom.

Właściwą instytucją w tej sprawie będzie Residential Tenancies Board (RTB), która ma prawo ścigać właścicieli domów, o ile nie przekażą ulgi w wysokości 200 € swoim lokatorom. Minister środowiska dodał również:

– Spory dotyczące najmu, w tym warunków związanych z płatnościami za energię elektryczną, mogą być kierowane do RTB w celu ich rozstrzygnięcia. Dzięki wsparciu Departamentu Mieszkalnictwa, Samorządu Lokalnego i Dziedzictwa, mój Departament ściśle współpracuje z RTB nad publiczną kampanią informacyjną, aby upewnić się, że wszyscy lokatorzy są świadomi programu.

Minister Ryan zaznaczył, że rabat obejmuje każde gospodarstwo domowe, więc także odbiorców przedpłatowych, bo i w tym zakresie pojawiały się pewne nieścisłości. 200 € ulgi, przekazane zostanie na rachunek odbiorcy energii elektrycznej, jaki posiada w zakładzie energetycznym, a kwota dotacji odliczana będzie w marcu i kwietniu. Minister podkreślił również, że o ile landlord będzie w tym zakresie, więc dotacji na prąd, stwarzał jakieś problemy, należy bezzwłocznie poinformować o tym RTB, bo rząd, nie po to przyznał ulgę gospodarstwom domowym, aby korzystali na niej właściciele domów, a każdy, kogo dotyczy kolosalny w ostatnim czasie wzrost kosztów ponoszonych na energię elektryczną.

Rząd nie godzi się z taką potencjalną praktyką i ostrzega, że zagarnianie tych pieniędzy, traktowane będzie, jako nadużywanie prawa.

Ogólny koszt dla budżetu z tego tytułu wyniesie nieco ponad 400 mln €, a o ile rachunek za styczeń i luty będzie niższy niż kwota przyznana przez rząd, reszta przeniesiona zostanie na rachunek za marzec i kwiecień.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
More Western sanctio
Dwoje irlandzkich eu
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська