Można nieco obniżyć rachunek za prąd

Firmy dostarczające do irlandzkich mieszkań prąd, zaczną wkrótce wysyłać kolejne rachunki do odbiorców, więc niebawem zobaczymy nowe rachunki energetyczne.

Te będą wyższe od standardowych, gdyż obarczone w wielu przypadkach kwotami podwyżek, ale może się okazać, że rachunek nie musi być wcale taki, jak przedstawia to zakład energetyczny. Rachunki przesyłane do naszych domów, opierają się głównie na wartości szacunkowej, więc nie odzwierciedlają zazwyczaj prawdziwego zużycia energii.

To z kolei może być podstawą do zmiany rachunku za prąd, bo wystarczy spisać stan licznika i o ile okaże się, że zużycie w okresie rozliczeniowym było niższe, niż uważa zakład energetyczny, zaktualizować rachunek.

Jeżeli w chwili otrzymania rachunku za prąd, poinformujemy dostawcę, iż zużyliśmy mniej energii elektrycznej, ten zobowiązany jest do wystawienia rachunku lub faktury na podstawie realnego zużycia prądu, więc opłata może być niższa.

Niestety niewiele osób w kraju włączona została do tej pory do systemu opłat na podstawie wskazań bieżących, a i inteligentne liczniki, które w czasie realnym przesyłają dane do dostawców, także stanowią niewielki procent liczników w Irlandii.

Istotne jest również, że stan faktyczny, może również zwiększyć rachunek za prąd, więc należy dokładnie obliczyć zużycie energii elektrycznej. Pamiętać należy w też w tym przypadku, że zakłady energetyczne, o ile naliczą wyższą kwotę na podstawie swoich obliczeń szacunkowych, Muszą ją zaktualizować przy kolejnym rachunku lub okresie rozliczeniowym, więc zwrócić nadpłatę. Dzieje się to zazwyczaj w formie obniżenia rachunków, co daje nam ulgę w płatnościach za zużyty prąd.

Można też porozumieć się ze swoim dostawcą energii elektrycznej i wnioskować o zainstalowanie inteligentnego licznika poboru prądu, który wskazywać będzie i przesyłać dane do elektrowni w czasie bieżącym, co pozwoli płacić za faktycznie zużyty prąd.

Bogdan Feręc

Źr: independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kolejna irlandzka fi
Irlandia wśród lid
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська