Można już jeść robaki

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), wydał swoją zgodę, na spożywanie przez mieszkańców Unii Europejskiej owadów.

Chodzi tutaj głównie o mączniki, które są bogate w białko, chrupiące, a można je konsumować pod wieloma postaciami, w tym smażone. To nie wszystkie insekty, jakie mogą wkrótce zagościć na naszych stołach, bo tak samo można pożywiać się świerszczami.

Wydając pozwolenie na konsumpcję w Europie owadów, EFSA spodziewa się, że część osób zmieni w ten sposób nawyki żywieniowe i mięso, zastąpi mącznikami, świerszczami lub innymi im podobnymi, co pozwoli na zmniejszenie rolniczego śladu węglowego.

Unijni spece od żywienia są też przekonani, iż wkrótce, powstawać zaczną restauracje, które w swoim menu, umieszczą dania przygotowywane z owadów.

Ekolodzy od dawna przekonywali Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, że jedzenie robaków, to nic nadzwyczajnego, bo dieta wielu tysięcy mieszkańców naszego globu, oparta jest właśnie na białku pochodzącym od owadów. Szczególnie rozpowszechnione jest to w Ameryce Południowej, ale i na kontynencie azjatyckim.

*

Teraz, hamburger z insektów, zagości również w UE. Smacznego! Jak jednak pozostanę przy soczystym steku z wołowiny i kawałku młodej jagnięciny z rusztu, a robaki, pozostawię ptakom.

Bogdan Feręc

Źr: UE

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Czy pracodawcy wymag
Bestia ze Wschodu cz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian