Możliwy „Status Red”

Szefowa Met Éireann Evelyn Cusack powiedziała dzisiaj, że w kilku hrabstwach mogą wystąpić nadzwyczajne zjawiska pogodowe, a te będą zagrożeniem dla życia.

Wg Cusack, niskie ciśnienie, które niesie ze sobą huragan Ellen, ponownie się pogłębiło, więc burza może okazać się silniejsza od przewidywanej, a to stać się przyczynkiem do podniesienia stanów ostrzeżeń. Dzisiaj wieczorem w Irlandię uderzą potencjalnie szkodliwy wiatr oraz silne opady deszczu, które mogą powodować duże problemy, więc zalania oraz łamanie gałęzi drzew.

Najgorsze warunki przewidywane są dla Kerry i Cork, bo tam trafi główna siła Ellen, chociaż także duża część południowej i zachodniej części wyspy odczuwać będzie moc huraganu.

Met Éireann odradza nadmorskie spacery, ponieważ spodziewa się na południowym i zachodnim wybrzeżu bardzo silnego wiatru oraz wysokich fal, a jednocześnie dodaje, że w hrabstwach, gdzie obowiązuje pomarańczowe ostrzeżenie, dla obszarów nadmorskich, może zostać wprowadzony najwyższy status alertu pogodowego, czyli „RED”.

Evelyn Cusack:

– Uważam, że wszystkie obszary Irlandii będą dziś wieczorem zagrożone przez coś, co ma być bardzo silną burzą. Burza huraganowa spowodowana jest niezwykle głęboką depresją atmosfery, a ta uderzy dziś wieczorem w Kerry i Cork i przeniesie się w głąb kraju. Na wybrzeżu wiatr może być bardzo silny, a w czasie burzy może być konieczne wprowadzenie czerwonego alertu. Oprócz ulewnego deszczu i spadających drzew możliwe są powodzie na wybrzeżu i w okolicach rzek. Szczególnie w hrabstwach Cork, Krery i Clare. Od dzisiejszego popołudnia nikt nie powinien chodzić po wzgórzach ani zbliżać się do wybrzeża. Szczególnie martwimy się, że setki lub tysiące biwakujących turystów, podziwiających piękne krajobrazy na południu i zachodzie.

Szefowa met Éireann dodała, że wszędzie tam, gdzie obowiązuje obecnie status żółty ostrzeżenia pogodowego, może zostać wprowadzony pomarańczowy alert, a te ogłaszane będą w zależności od potrzeb i warunków, jakie przyniesie huragan Ellen. Zgodnie z systemem ostrzegawczym Met Éireann, Status Orange oznacza rzadkie i niebezpieczne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i mienia. 

Evelyn Cusack powiedziała też, iż patrząc w przyszłość, Met Éireann prognozuje na kilka następnych dni aurę:

– Mokrą i wietrzna, która zagości tu przez resztę tygodnia z bardziej widowiskowymi warunkami na weekend i dalszymi opadami deszczu w poniedziałek.

Aktualizacja:

Status Red wprowadzony został dla hrabstwa Cork, a obowiązuje od 21:00 do 24:00

Bogdan Feręc

Źr: RTE/Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij
Gdzie jest Ellen?
Koronawirus może si