Możliwy jest drugi poziom ograniczeń

Jak twierdzi minister zdrowia Stephen Donnelly, chociaż sytuacja w kraju, nadal pod względem epidemiologicznym daleka jest od doskonałości, to są przesłanki, do znacznego obniżenia poziomu ograniczeń.

Jeżeli tempo spadku zakażeń postępować będzie tak, jak dzieje się to obecnie, to już 1 grudnia, możemy zobaczyć nawet drugi stopień ograniczeń, a z całą pewnością trzeci. W przypadku, kiedy podjęta zostanie decyzja o obniżenia ograniczeń do poziomu trzeciego, rząd prawdopodobnie nie zdecyduje się, by wprowadzać dodatkowe ograniczenia, ale na poziomie drugim, już tak.

Będzie to działanie prewencyjne, które umożliwi trzymanie wirusa w ryzach, a jednocześnie, będzie wskazywać mieszkańcom Irlandii, iż pewne zachowania, nie powinny mieć miejsca.

Minister Donnelly informując o możliwych scenariuszach, podkreślił, że stanie się tak, by umożliwić mieszkańcom kraju bezproblemowe przejście przez okres przedświąteczny, a jednocześnie pozwolić na spotkania z rodzinami. Wg szefa resortu zdrowia, idealnym rozwiązaniem byłoby powstrzymanie się od świątecznych wizyt, ale zdaje sobie sprawę, że nie jest to możliwe, więc rząd, nie chce utrzymywać fikcji ograniczeń, a zalecać będzie daleko posuniętą ostrożność.

Obecnie mówi się, że o ile wprowadzony zostanie drugi poziom ograniczeń, więc bardzo luźne zasady bezpieczeństwa zdrowotnego, to w mocy może pozostać zasada, która zakazuje opuszczania hrabstwa. Inaczej stanie się w przypadku podróży międzynarodowych, co nawiasem mówiąc, stanie w sprzeczności z zaleceniem pozostawania w granicach hrabstwa, bo w pierwszym tygodniu grudnia, wejść mają przepisy określone przez ECDC, które zezwalają na odbywanie podróży międzynarodowych, a osoby przylatujące na wyspę ze stref zielonej i pomarańczowej, nie będą objęte dwutygodniową kwarantanną.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Martinowi potrzebny
Irlandzcy politycy,
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian