Możliwe są nowe dotacje dla użytkowników kerozyny

Kerozyna to nic innego, jak ciekła frakcja ropy naftowej, która używana jest np. jako paliwo do pieców grzewczych i niewielkich urządzeń mechanicznych napędzanych silnikami spalinowymi.

W Irlandii wykorzystywana przede wszystkim, jako paliwo do ogrzewania budynków, w tym firm, a to właśnie przedsiębiorcy zgłaszali niedawno, że mogą popaść w duże kłopoty, o ile rząd nie zgodzi się na przedłużenie programu wsparcia dla przedsiębiorstw w tym zakresie, jak i zakończy program. W odpowiedzi na wiele wniosków – również organizacji reprezentujących przedsiębiorców, rząd przeprowadził przegląd programu Transport Business Energy Support Scheme (TBESS) i zadecydował o przedłużeniu programu wsparcia.

Minister przedsiębiorczości Simon Coveney powiedział, że program wykorzysta środki, które do tej pory nie były wydane, a wnioski o dofinansowanie zakupu materiałów grzewczych, prowadzić będzie Departament Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia we współpracy z Enterprise Ireland.

Na przedłużenie programu do 31 lipca 2023 roku zgodził się również minister finansów Michael McGrath, który powiedział, że TBESS nadal wspierać będzie firmy i przedsiębiorców, którzy używają gazu i sieciowej energii elektrycznej.

Michael McGrath:

– To rozszerzenie pomoże firmom, które jeszcze nie odczuły korzyści z obniżenia hurtowych cen energii, a gorąco je zachęcam i, które jeszcze się nie zarejestrowały oraz nie złożyły wniosku o TBESS, aby to zrobiły.

Minister stanu w Departamencie Przedsiębiorczości Dara Calleary skomentował sprawę w następujący sposób:

– Przedsiębiorstwa, które szczególnie odczuwają wzrost cen kerozyny, to te, które nie są podłączone do sieci gazu ziemnego i wykorzystują paliwo do celów grzewczych. Wiem, że ten program zostanie pozytywnie przyjęty w szczególności przez wiele regionalnych małych i mikroprzedsiębiorstw, które nie są podłączone do sieci.

Minister Neale Richmond przypomniał natomiast firmom i przedsiębiorstwom, że nadal mogą ubiegać się o program TBESS, gdyż:

– Ten program pomoże wesprzeć te przedsiębiorstwa, które nie mogą korzystać z gazu ziemnego, i myślę, że jest to również aktualne przypomnienie dla przedsiębiorstw kwalifikujących się do TBESS, że wciąż jest czas na złożenie wniosku o ten program i otrzymanie pomocy przy wysokich kosztach energii.

Bogdan Feręc

Źr: Business Plus

Photo by Chiara Daneluzzi on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Atrakcyjna Dolores
Należy zaradzić br