Możliwa pełna blokada

Spotkania w Sylwestra zostaną prawdopodobnie zakazane, powiedział były minister zdrowia Simon Harris.

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu omówiona zostanie kwestia bardzo wysokiego wzrostu zakażeń wirusem SARS-CoV-2, a i możemy doczekać się zmiany wcześniejszej decyzji gabinetu, który chciał utrzymać nieistotne sklepy, siłownie i inne miejsca publiczne otwartymi. „Galopujące” wskaźniki, jak powiedział minister szkolnictwa wyższego Simon Harris, każą zastanowić się, czy zalecenia Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, nie powinny zostać wprowadzone, więc wrócić też pełna blokada.

Jeżeli tak się stanie, to już wkrótce powróci też zakaz oddalania się od domu na odległość przekraczającą 5 kilometrów, a sylwestrowe zabawy, zostaną zakazane.

Obecnie jest wielce prawdopodobne, iż na dzisiejszym posiedzeniu gabinetu, podjęta zostanie decyzja o zamknięciu nieistotnych placówek handlowych oraz siłowni, a także punktów usługowych, natomiast społeczeństwo będzie mogło opuszczać swoje domy tylko w sprawach ważnych lub w celach sportowych. Wrócić może pełny zakaz podróżowania, ale szkoły, prawdopodobnie pozostaną otwarte. To jednak kłócić się może z apelem związku nauczycieli INTO, który reprezentuje belfrów szkół podstawowych i związek nalega, by szkoły, ze względu na „dramatyczny” wzrost zakażeń, zamknięte były do 11 stycznia.

Mówi się też, iż w najbliższych dniach, rząd może zdecydować się na wprowadzenie lotniskowych testów PCR i to dla wszystkich przybywających do Irlandii, więc również drogą morską, a i kwarantanna po przylocie, może być nakazowa.

Rząd miał wyrazić stanowisko, iż to przez nas nastąpił znaczny wzrosty zakażeń koronawirusem, co ujęto w następującymi słowami:

Ludzie nie przestrzegali zasad, a liczby przelatują przez dach. (wystrzeliły)

Departament Zdrowia podał, że wczoraj, potwierdzono rekordową liczbę 1546 nowych przypadków Covid-19, co daje ogólną ilość zakażeń w Republice na poziomie 88.439, a zmarło dziewięć kolejnych osób i ogólna ilość zgonów wynosi 2213. Departament Zdrowia Publicznego wezwał mieszkańców jednego z najbardziej dotkniętych kryzysem regionów kraju, aby „unikali wszelkiego rodzaju dużych spotkań towarzyskich z okazji obchodów Nowego Roku”, a chodzi o Limerick, Clare i północne Tipperary.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/Gov.pl

Polska-IE: Udostępnij
Probe after 200 gath
Dziwny 2020 rok
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian