Możliwa jest podwyżka czynszu o więcej, niż ustalony przez ministra limit

Jak wskazuje senator Partii Pracy Rebecca Moynihan, ustawa, która wyznacza limit podnoszenia czynszu o procent inflacji lub maksymalnie 2%, zawiera pewną nieścisłość, więc zezwala, aby podnieść czynsz o wielokrotność progu.

Nowa ustawa, która niebawem trafi do Dáil, a tę przygotował minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien, daje możliwość podniesienia czynszu o wielokrotność ustalonych w ustawie wartości maksymalnych, o ile landlord, nie podnosił czynszu w ostatnich latach. Ma to zastosowanie do stref z ograniczeniami podnoszenia czynszu, czyli do RPZ-ów.

Ustawa wskazuje, że najemcy, których czynsz, nie był podniesiony w okresie ostatniego roku i lat ubiegłych, podlegać będą podwyżkom, powyżej tej kwoty, co będzie zgodne z ustawą, więc nowe prawo, nie będzie ich chronić, jak miało to robić. Tym samym, o ile czynsz w ostatnich latach nie został podniesiony w przypadku jakiegoś najemcy, właściciel domu, może wtedy skorzystać z zapisów ustawy i czynsz miesięczny, podnieść o 5,9%, a w niektórych przypadkach nawet o 8%, co wyraźnie stanie w sprzeczności ze wcześniejszymi zapowiedziami.

Na takie rozwiązanie nie godzi się Partia Pracy i błędy w samej ustawie, wskazała senator Rebecca Moynihan, która powiedziała, że ustawa, „jest źle sformułowana”, a ugrupowanie przez nią reprezentowane, wprowadziło do dokumentu poprawki, co usunie z nowych przepisów taką możliwość.

Senator Rebecca Moynihan:

– Jeśli ktoś nie podniósł go w ciągu ostatnich pięciu lat, ponieważ był rozsądny, mógłby go podnieść za jednym razem. To nie jest limit czynszu, jeśli zasadniczo pozwala właścicielom na stosowanie każdej innej podwyżki czynszu, której nie zastosowali w ciągu pięciu lub dziesięciu lat. Sformułowanie przepisów w taki sposób stwarza sytuację i wskazuje na to, że możesz zastosować wszystkie podwyżki czynszów z poprzednich lat, jeśli chcesz, i nie rozumiem, dlaczego tak jest, jeśli intencją jest próba obniżenia czynszów. Albo ogranicza to do 2 procent lub stopy inflacji wzrost czynszu, albo nie.

Senator Moynihan dodała, że ta luka w przepisach, może dać w niektórych przypadkach możliwość, podniesienia czynszu o nawet 8%, co nie będzie żadną pomocą dla najemców.

W ubiegłym tygodniu ustawą ministra O’Briena, zajmowała się wyższa izba irlandzkiego parlamentu, a Seanad, prześle ją teraz, wraz z poprawkami do Dáil. Jeżeli posłowie zgodzą się na wniesienie do ustawy zmian, jakie proponuje Partia Pracy, co zablokuje wzrost czynszów, jak ma to miejsce obecnie, w wysokości 6,8% rocznie. Senatorowie Partii Pracy podkreślili, że ustawa ma pomagać najemcom, którzy borykają się z horrendalnie wysokimi czynszami, a nie dawać luki prawne, a na tych skorzystają nieuczciwi, chcący zarobić jeszcze więcej, właściciele domów i mieszkań.

Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish, Hungarian, S
Rozpoczął się sez
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська