Możemy iść do fryzjera i do restauracji

Dzisiaj o północy rozpoczęła się kolejna faza odmrażania gospodarki, co oznacza, że może być otwartych większość firm, które do tej pory były nieczynne.

W zgodzie z postanowieniami poprzedniej ekipy rządzącej dzisiaj swoje drzwi otworzyć mogą zakłady fryzjerskie, salony piękności, większość atrakcji turystycznych, w tym muzea, kina i ośrodki kultury, ale też miejsca kultu religijnego, ośrodki sportowe i baseny, restauracje oraz kawiarnie. Działalność wznowić mogą wszystkie punkty sprzedaży detalicznej, Jednak ograniczenia pozostaną w stosunku do pubów, bo otwarte zostaną tylko te, które serwują jedzenie i to w cenie powyżej 9 € za posiłek.

Niezależnie od zgody na uruchomienie placówek handlowych i usługowych, we wszystkich muszą przestrzegane być ograniczenia zdrowotne, więc np. dystans społeczny i ograniczona ilość klientów. W określonych okolicznościach pracownicy zobowiązani zostali do używania sprzętu ochrony osobistej, więc osłon twarzy i rękawiczek. W każdym sklepie i punkcie usługowym ustawiony musi być punkt do dezynfekcji rąk, a i powinny znaleźć się w nich oznaczenia informujące od odległości, czyli linie wyznaczające dystans społeczny.


Co ciekawe, do dokumentu o trzeciej fazie odmrażania, włączono zapis, że o ile nie jest możliwe utrzymanie wewnątrz placówki handlowej lub usługowej dystansu dwóch metrów, to ten może być zmniejszony do odległości jednego metra, ale wtedy ściśle kontrolowany i z obowiązkiem używania środków ochrony osobistej.

Informacja ważna dla bywalców pubów, bo w tych, także obowiązywać będzie dystans społeczny, ale będzie można przebywać w ich wnętrzach tylko jedną godzinę i czterdzieści pięć minut, jednak wyłącznie, kiedy zamówiony zostanie posiłek.

W przypadku zgromadzeń masowych, czyli np. Mszy Świętych, wewnątrz kościoła, sali katechetycznej lub w innych miejscach o odpowiedniej kubaturze, nie może przebywać więcej niż 50 osób. Takie same zasady obowiązują w przypadku innych zebrań, więc także szkolenia i konferencje odbywać się będą przy ograniczonej ilości osób.

Nie ma jeszcze wyraźnych sygnałów, jaką drogą w znoszeniu kolejnych ograniczeń pójdzie nowy rząd, ale wydaje się, że utrzymane zostaną terminy, jakie wyznaczył gabinet Leo Varadkara.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Minister wydatków p
COPE GALWAY SUPPORTE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish