Może za tydzień, może za dwa, ale jeszcze nie dziś…

Rząd nie podejmie w tym tygodniu żadnych działań, aby obniżyć cenę paliwa napędowego, a wydaje się, że czeka teraz na decyzję Unii Europejskiej i publikację tzw. białej księgi, czyli wytyczne, w jaki sposób obniżyć koszty paliw.

Obecnie gabinet mierzy się z naciskami przewoźników, którzy jasno stwierdzili, iż potrzebne są natychmiastowe działania w zakresie obniżenia cen paliw pędnych, ale nie tylko tych, bo także grzewczych, albowiem zaczęły ono mocno obciążać budżety przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

Ceny nośników energii rozpoczęły swój szaleńcy wzrost w chwili ataku Rosji na Ukrainę, a obecnie rynek jest w fazie wzrostowej i nie ma nadziei, że sytuacja choćby miała się ustabilizować. Eksperci ds. rynku energetycznego mówią, że nie mogą wykluczyć, iż cena baryłki ropy Brent, nie wzrośnie w niedalekiej przyszłości do 200 $, bo jest to całkiem możliwe, o ile nie powstrzymają tego działania polityczne.

To z kolei oznacza, że ceny detaliczne paliw będą wzrastać, więc rosnąć będą też ceny, które związane są z kosztami transportu, czyli wszystkie.

Irlandzkiemu rządowi zaproponowano obecnie, aby wprowadził mechanizm ochrony wahadłowej, więc wraz ze wzrostem cen paliw, automatycznie obniżać będzie się akcyza, a wracać do poprzednich poziomów, gdy ceny zaczną spadać. Takie działania zapewnią irlandzkiemu Skarbowi Państwa odpowiednie wpływy podatkowe, a jednoczenie dadzą ulgę przedsiębiorcom i osobom prywatnym. Niestety krok ten wymagać będzie głębszych zmian legislacyjnych, a nie pojawi się szybko, skoro gabinet Micheála Martina, nie rozpoczął jeszcze prac w tym zakresie. Należy jednak takie zapoczątkować i to bez zbędnej zwłoki, aby nie okazało się, że za paliowa na stacjach benzynowych przyjdzie nam płacić 2,5 € za litr. Najszybszym rozwiązaniem będzie, jeżeli zmieni się zasady opodatkowania akcyzowego, bo obciążenia z tego tytułu, wynoszą obecnie 1/3 ceny litra paliwa, co przy obecnych cenach, daje fiskusowi ok. 2 mld € wpływów rocznych.

Trochę przeciwstawia się temu pomysłowi sektor paliwowy w Irlandii i zaznacza, że wprowadzenie systemu wahadłowego, będzie trudne, gdyż ceny zmieniają się każdego dnia i także każdego dnia trzeba będzie stosować nowe przeliczniki.

Na kwestię zmian akcyzowych dotyczących paliw napędowych i płynnych grzewczych, przyjdzie więc poczekać nam ok. tygodnia lub dwóch, bo tyle czasu potrzebuje Unia Europejska, by przygotować nowe zasady opodatkowania paliw, a następnie przeprowadzić trzeba będzie proces legislacyjny na poziomie krajowym. Nawet szybka ścieżka wymaga czasu, więc ceny paliw, wciąż będą w Irlandii rosnąć.

W kraju zaczęto też gromadzić zapasy paliw, chociaż nie brakuje go na rynku, a ma być to zabezpieczeniem przedsiębiorców przed kolejnymi wzrostami cen, jednak wraz z tym działaniem pojawiły się środki blokujące, bo niektóre firmy paliwowe, wprowadziły już limity na zakup benzyny i oleju napędowego dla przedsiębiorstw. Taka zasada zaczyna pojawiać się również w przypadku oleju grzewczego i część przedsiębiorstw także klientom indywidualnym ogranicza możliwość zakupu dużych ilości oleju opałowego.

W tej kwestii wypowiedział się prezes Irlandzkiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych Eugene Drennan, który stwierdził, że inne kraje, nie miały problemów ze wprowadzeniem cen regulowanych urzędowo przez rządy, jak zrobiła to np. Rumunia, która jest państwem unijnym.

W innym kierunku biegną myśli premiera Micheála Martina, który w dzisiejszym porannym programie stacji NewsTalk powiedział, że bezpieczeństwo kraju powinno opierać się w przyszłości na odnawialnych źródłach energii. Taoiseach dodał, że gaz, jako paliwo, zawsze będzie ważnym czynnikiem energetycznym Irlandii i będzie bezpiecznikiem dla innych źródeł zasilania.  

Premier Micheál Martin:

– Musimy tylko podwoić ilość energii ze źródeł odnawialnych, zachowując jednocześnie wytwarzanie gazu, jako istotne wsparcie i przyszłość przejściową, i to jest przyszłość na następne 30-40 lat.

Bogdan Feręc

Źr: RTE.NewsTalk

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська