Mosty powietrzne pomogą liniom lotniczym i gospodarce

Szef rządu jest przekonany, że można pomóc krajowi, operatorom turystycznym i liniom lotniczym operującym w Irlandii, w powrocie do normalności.

Premier stwierdził, że dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie mostów powietrznych z krajami o niskiej ilości zakażeń, więc uruchomienie na tych trasach połączeń, a te charakteryzować się będą właściwie brakiem pandemicznych obostrzeń.

Loty miałyby odbywać się z taką samą lub podobną częstotliwością, jak miało to miejsce przed pandemią, a jednocześnie nie będą na tych trasach działać podwyższone zasady bezpieczeństwa. W tym zakresie proponuje się podstawowe środki ochrony, więc wyłącznie maseczki na twarzach podczas lotu i lotniskowy pomiar temperatury.

Opinia premiera Varadkara zgodna jest z ogólnoeuropejskim trendem i wiele krajów, w tym Wielka Brytania, a w tej obowiązuje nakazowa 14-dniowa kwarantanna po przylocie na wyspę. Boris Johnson stwierdził, iż niektóre kraje doczekają się wkrótce mostu powietrznego, co oznacza, że nie będzie w tych przypadkach obowiązku izolowania się przez dwa tygodnie.

Zarówno gabinet w Londynie, jak i władze z Dublina, opracowują już sugerowaną siatkę połączeń dla mostów powietrznych i w przyszłym tygodniu przekażą ją liniom lotniczym. Z zapowiedzi wiemy również, że siatka połączeń aktualizowana będzie na bieżąco, więc pojawiać się tam będą nowe trasy, ale na „czarną listę” mogą trafiać już te otwarte wcześniej. Z pierwszych informacji wiemy również, że Irlandia chce uruchomić takie mosty powietrzne na trasach do kurortów wypoczynkowych i do krajów, z których na wyspę w miesiącach letnich przylatywało najwięcej turystów.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/BBC/PAP

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish