Moody’s podnosi rating Irlandii

Wczoraj wieczorem Agencja Moody’s opublikowała doskonałą informację dla Republiki Irlandii, bo podniosła jej ocenę.

Rating kredytowy Irlandii podniesiony został do oceny A1, a jak dodają specjaliści ds. ekonomicznych w Moody’s, Republika ma potencjał ścieżki spadkowej zadłużenia. Moody’s ocenia również, że rząd poradzi sobie z zadłużeniem kraju i to będzie spadać, gdyż już widać tego oznaki, a tymi stały się spłaty niektórych pożyczek.

Wg Agencji Irlandia poradzi sobie również w opanowaniu konsekwencji umów międzynarodowych, jakie dotyczą podatku dochodowego od osób prawnych, czyli podatku korporacyjnego, a ten wzrasta do 15%, na co Republika już wcześniej się zgodziła, chociaż po kilku miesiącach sprzeciwu.

Wzrost oceny ratingu kredytowego Irlandii o jeden stopień do poziomu A1 jest też wyraźnym wskazaniem dla inwestorów, że pomimo trudności gospodarczych wywołanych wcześniej pandemią koronawirusa, wciąż niepewnymi łańcuchami dostaw, a teraz wojną na Ukrainie, Republika radzi sobie całkiem dobrze i daje wyraźne znaki, że w najbliższych latach utrzyma ścieżkę wzrostową.

To też dobry prognostyk dla rynku lokalnego, który cierpi z wielu powodów, ale sygnał o podniesieniu oceny kredytowej Irlandii jest na tyle istotny, iż może dać impuls do rozwoju i inwestycji na wyspie. To natomiast przełoży się na ogół działalności gospodarczej, jaka prowadzona jest w Irlandii, więc będzie swoistym motorem napędowym dla gospodarki kraju.

Agencja Moody’s poinformowała również, że ​​zadłużenie rządu zmniejszyło się w związku z silnym wzrostem gospodarczym i oczekuje, że sytuacja ta utrzyma się w latach kolejnych.

Bogdan Feręc

Źr: Moody’s

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kredytobiorcy hipote
Ruch pasażerski Rya
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська