Monopolistyczna kontrola Kościoła Katolickiego nad szkołami

„Niedopuszczalne jest, aby dzieci można było uczyć, że relacje powinny być umieszczane w hierarchii, w zależności od orientacji seksualnej”.

Odmowa szkoły z Wicklow włączenia związków LGBTQI+ do jej relacji i edukacji seksualnej, według rzecznika edukacji socjaldemokratów Gary’ego Gannona jest oskarżeniem rządu o niepowodzenie reformy programu nauczania.

Gary Gannon stwierdził:

– Lacken National School w Blessington napisała niedawno do rodziców, aby poinformować, że „nauczyciele nie poruszają tematów takich jak antykoncepcja i przyjaźnie osób tej samej płci” w szkolnym programie RSE. Fakt, że szkoła nie potrafiła nawet zmusić się do odniesienia do „związków osób tej samej płci”, mówi wszystko, co musisz wiedzieć o postawach wobec związków LGBTQI+ w szkole. Przyjaźnie tej samej płci są platoniczne. Związki LGBTQI+ nie są – są seksualne i równoważne związkom heteroseksualnym pod każdym względem, w tym zgodnie z prawem. Biorąc pod uwagę to lekceważące podejście do relacji LGBTQI+, co jest to przygnębiające, ale nie zaskakujące, że podczas zeszłotygodniowej konferencji INTO usłyszeliśmy, że nauczyciele LGBTQI+ żyją w strachu przed byciem sobą w szkołach katolickich. Tylko 18% nauczycieli LGBTQI+ w Republice i 12% na Północy zadeklarowało swoją orientację seksualną w społeczności szkolnej. Fakt, że dzieje się to w Irlandii w 2022 r., siedem lat po referendum w sprawie równości małżeństw, jest haniebnym oskarżeniem państwa o brak ograniczenia monopolistycznej kontroli Kościoła Katolickiego nad naszym systemem edukacji. Chociaż rząd odmawia działania pod patronatem, może przynajmniej zapewnić, że program nauczania RSE jest ujednolicony we wszystkich szkołach finansowanych ze środków publicznych.  Niedopuszczalne jest, aby dzieci można było uczyć, że relacje powinny być umieszczane w hierarchii w zależności od orientacji seksualnej. Całkowicie niedopuszczalne jest również, aby od nauczycieli LGBTQI+ można było oczekiwać, że będą nauczać, że ich relacje są w jakiś sposób słabsze. We współczesnej Republice musimy mieć edukację dotyczącą relacji i seksualności, która opiera się na najlepszych praktykach w nauce i opiece zdrowotnej, a nie na dogmatach religijnych. W zeszłym roku wprowadziłem ustawodawstwo, które ma to zrobić i zreformować RSE, ale minister odmówił wprowadzenia ustawy. Musi to zrobić teraz, w trybie pilnym.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Oświadczenie posła
Należy zwalczyć pe
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська