Mniejsze porty lotnicze dostaną wsparcie rządowe

W ramach pomocy po pandemii, rząd zadecydował o przyznaniu poważnych środków finansowych dla regionalnych portów lotniczych, by pobudzić je do stałego rozwoju.

Oznacza to, co zapowiedziała minister stanu ds. transportu Hildegarde Naughton, że do mniejszych portów lotniczych w Irlandii trafi 16,4 mln €, a w ramach Regionalnego Programu Lotniskowego na lata 2021 – 2025 tylko do lotnisk Donegal, Ireland West (Knock) i Kerry trafi 6,6 mln €. Lotnisko Shannon otrzyma 4,3 mln euro, a lotnisko Cork 5,5 mln euro.

To zmiana, na którą czekały oba wymienione na końcu lotniska, a wnioskowały wcześniej o dotacje, gdyż pandemia koronawirusa, znacznie zmniejszyła ich ruch pasażerski. Władze Shannon Airport i lotniska w Cork przekonywały, że wciąż odczuwają zmniejszone zainteresowanie pasażerów, a i nie przywrócono na nich wszystkich połączeń, jakie oferowane były przed pandemią. Z tego powodu wynik finansowy jest znacznie gorszy niż dwa lata temu, co oznacza brak możliwości inwestycyjnych i blokadę rozwoju portów.

Wtedy Departament Transportu uznał, iż oba porty lotnicze, kwalifikują się do przyznania pomocy rządowej i dofinansowanie dla Shannon i Cork popłynie również w tym roku, ale i w latach kolejnych.

Informację o środkach wsparcia rządowego z zadowoleniem przyjęła dyrektor generalna lotniska Shannon Mary Considine, która stwierdziła:

– Umożliwi to lotnisku inwestowanie w istotną infrastrukturę i odbudowę w następstwie pandemii Covid-19. Chociaż poczyniliśmy duże postępy w przywracaniu usług lotniczych w Shannon, zapewniając 26 połączeń do 11 miejsc docelowych na lato 2022 r., wciąż przed sektorem lotniczym jest kilka wyzwań. W czasie pandemii staraliśmy się ulepszyć nasze lotnisko i sprawić, by pasażerowie czuli się przyjemniej i mieli ułatwioną obsługę.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pogoda obniżyła ce
Czy linie lotnicze z