Mniej kobiet zgłasza się na mammografię
Do niedawna można było mówić o całkowitym załamaniu się badań przesiewowych w zakresie raka piersi, a obecnie, chociaż sytuacja zaczyna wracać do normy, do pełnych możliwości pracy krajowych służb ds. walki z rakiem piersi, nadal jest daleko.
BreastCheck stwierdza, że około 300 kobiet mniej stawia się na badania mammograficzne, a przed pandemią, było to średnio 3300 pań tygodniowo. Teraz, gdy pandemia jest w zaniku, służby mogą prowadzić bez ograniczeń badania w kierunku raka piersi, ale wciąż brakuje pań, które mogłyby poddać się badaniu.
W komunikacie BreastCheck zwraca się uwagę, że badania przesiewowe, wykrywają rocznie ok. 1200 przypadków raka piersi, z czego znaczną ilość stanowią te w pierwszym studium i znacznie zwiększają możliwość całkowitego wyleczenia.
Służby medyczne przypominają również, iż kobiety w wieku od 50 do 69 lat, mammografię mogą przeprowadzić bezpłatnie, a takie badanie powinno się przeprowadzać, co trzy lata, chociaż idealne rozwiązanie to mammografia przeprowadzana, co 24 miesiące.
Od stycznia do końca lipca tego roku, służby wykonały nieco ponad 60 000 badań piersi, a wcześniej, czyli przed pandemią, ilość ta w tym samym okresie wynosiła 110 000 wykonanych mammografów. Dlatego HSE wzywa panie, aby ponownie stawiały się na to ważne badanie, a powinna je wykonywać każda pełnoletnia kobieta w kraju.
Bogdan Feręc
Źr: HSE / BreastCheck