Mniej bezrobotnych, ale bezrobocie spada wolniej, niż się wydawało

Przed drugą, przyspieszoną fazą odmrażania kraju z pandemicznych obostrzeń, rząd wyrażał nieśmiałe przekonanie, że znacznie więcej osób wracać będzie do pracy, ale tak się nie dzieje.

Zarówno premier Leo Varadkar, jak i minister zatrudnienia i ochrony socjalnej uważali, że po zniesieniu kolejnych ograniczeń, w tym części z fazy trzeciej, tygodniowo więcej osób wracać będzie do pracy, niż miało to miejsce fazie pierwszej. Nie można oczywiście powiedzieć, że nie jest zauważalny spadkowy trend bezrobocia, ale tempo spadku jest raczej na stałym poziomie.

Z najnowszych danych Ministerstwa Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej wynika, że w ostatnim tygodniu płatność zasiłku pandemicznego zmniejszyła się i do pracy wróciło 32 800 osób. W związku z tym płatność Pandemic Unemployment Payment  otrzymuje obecnie 465,9 tysięcy osób, czyli jest ich mniej o 132 100 osób od ilości bezrobotnych ze szczytowego momentu pandemii. W ubiegłym tygodniu niewiele ponad 30 000 osób zamknęło płatność PUP, a jutro ostatni raz ten zasiłek wypłacony zostanie 17 900 osobom.

Zmiany w ilości osób pozostających na zasiłkach pandemicznych, niespecjalnie wpływają na „koszt obsługi pandemii”, bo większość osób powracających do swoich zakładów pracy, przechodzi do programu the Temporary Wage Subsidy Scheme, z którego mogą korzystać pracodawcy. Obecnie stale korzystających z tego zasiłku jest 410 000 osób, a 551 800 osób, z tego tytułu otrzymało przynajmniej jedną płatność w czasie od 26 marca tego roku i aktualnie w programie TWSS zarejestrowanych jest 61 800 pracodawców.

Od szczytu pandemicznego bezrobocia, czyli od 5 maja, do pracy wróciło już 50% pracowników z sektora budowlanego, 35% pracowników z sektora produkcyjnego oraz 30% z handlu hurtowego i detalicznego.

Ministerstwo Ochrony Socjalnej poinformowało również, że na koniec maja ilość bezrobotnych w systemie Live Register kształtowała się na poziomie 225 600 osób.

Komentując wyniki minister zatrudnienia i ochrony socjalnej Regina Doherty powiedziała, że widać poprawę na rynku pracy, tendencja jest spadkowa, a i jest to realny dowód na to, że kraj wraca do normalności.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Employment Affairs and Social Protection

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish