Mniej bezdomnych. Czy to efekt zakazu eksmisji?

W marcu tego roku mając na względzie szczególne warunki epidemiologiczne w kraju, minister budownictwa Eoghan Murphy wydał czasowy zakaz eksmisji i zamroził czynsze.

W tej sprawie istotne jest, że właśnie wtedy zaczęły wyraźnie poprawiać się wskaźniki bezdomności, więc liczba osób bez dachu nad głową zaczęła spadać, co wstępnie tłumaczono ilością oddanych do użytku socjalnych izb mieszkalnych. Minister Murphy mówił ówcześnie, iż udało się zakończyć wiele inwestycji, co dało efekt w postaci zmniejszenia się ilości osób bezdomnych.

Następnie w pandemii unieruchomiono sektor budowlany, więc wstrzymane zostały prace budowlane, także na placach budów mieszkań socjalnych, ale w kwietniu okazało się, że kolejne 572 osoby, przestały być bezdomne.

Oficjalne dane Departamentu Mieszkalnictwa mówią, że bezdomnych w kraju mamy teraz 9335 osób.

Organizacje pomagające bezdomnym zaczęły się więc zastanawiać, co jest powodem takiego zmniejszenia ilości bezdomnych? W pierwszym przypadku mówi się, że zadziała ministerialna decyzja o zakazie eksmisji, więc osób, które traciły mieszkania, nie przybywało. Możliwą przyczyną, a może bardziej składową obniżania się ilości osób bezdomnych w Irlandii, jest wcześniejsze uruchomienie niektórych inwestycji budowlanych, które związane są z budową domów socjalnych, a przez to udało się wykończyć część mieszkań i bezdomni mogli się do nich przeprowadzić.

Niezależnie od tych opinii, powiedzieć należy teraz jedno, więc opozycja parlamentarna, dostała do rąk silny argument, aby zakaz eksmisji utrzymany został na czas do końca epidemii koronawirusa, do końca roku, albo do końca wychodzenia kraju z covidowego kryzysu. To może pomóc w zmniejszeniu się ilości osób bezdomnych, a i pomocny będzie zakaz podnoszenia czynszów, który w parze z zakazem eksmisji, może doprowadzić do pozbycia się problemu bezdomności.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Housing

Polska-IE: Udostępnij...
Zapłacą 50 000 eur
Brexit – runda czw
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish