Młodzi nie chcą Varadkara

Już w grudniu Leo Varadkar może ponownie zostać premierem, ale zaczął mieć problemy w koalicji, którą do odrzucenia poparcia dla niego namawia młodzieżówka Fianna Fáil.

Partyjny narybek jest przekonany, że nie można powierzyć tak odpowiedzialnego stanowiska osobie, wobec której toczy się śledztwo Gardy, a o ile nie zostanie ono zakończone, najlepiej umorzeniem z powodu braku dowodów lub niestwierdzenia znamion przestępstwa, aktualny wicepremier, nie powinien uzyskać akceptacji partii koalicyjnych, by objąć urząd taoiseacha.

Taki sam wniosek przekazany został w zakresie posłów i senatorów, wobec których toczą się postępowania, bo i oni nie powinni mieć możliwości ubiegania się o ministerialne posady, gdy nie mają w pełni wyjaśnionej sytuacji związanej z ich potencjalnym popełnieniem przestępstw.

Młodzieżówka Fianna Fáil przyjęła ten wniosek w głosowaniu, a został on już przesłany do władz naczelnych partii, więc wezwano też posłów koalicyjnych, by zastanowili się, czy Leo Varadkar powinien zastąpić na fotelu premiera Micheála Martina?

Wniosek nie ma żadnej mocy prawnej, nie jest też wiążący dla posłów i senatorów koalicji, ale i nie musi być w ogóle brany pod rozwagę przez koalicjantów, więc jest jedynie wyrażeniem opinii w tej sprawie. Oczywiście może być rozpatrywany, ale powinien zostać formalnie wniesiony na Krajowej Konwencji Fianna Fáil, a po jego ewentualnym przyjęciu, przedstawiony do dyskusji w ramach koalicji.

Sama konwencja Fianna Fáil zaplanowana jest na miesiące jesienne, więc za kilka miesięcy, a do tego czasu może się wiele zmienić, bo Leo Varadkar może być np. formalnie oskarżony albo zarzuty wobec niego, mogą być oddalone. W tej sprawie chodzi o śledztwo w kwestii bezprawnego przekazania poufnych danych osobie nieuprawnionej, a konkretnie przyjacielowi Varadkara, lekarzowi rodzinnemu doktorowi Maitiú Ó Tuathailowi.

Wcześniej w tej sprawie głos zabrał premier Martin i powiedział, iż chciałby, żeby śledztwo wobec Varadkara, zakończyło się w czasie, który umożliwi realizację umowy koalicyjnej lub stanie się wskazaniem dalszego postępowania.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy możliwe jest ra
Jedzenie jest teraz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська