Młodsi Brytyjczycy unikają wizyt u dentysty

Przeprowadzone w ostatnim czasie badania wykazały, że niemal 3 na 10 mieszkańców Wielkiej Brytanii przed 40. rokiem życia nie było w ciągu ostatnich 12 miesięcy w gabinecie dentystycznym. To nieco więcej w porównaniu z ogółem społeczeństwa – na przestrzeni minionego roku co czwarty Brytyjczyk zrezygnował z wizyty u stomatologa. 

Z badania londyńskiej firmy Mintel oceniającej zachowania rynkowe wynika, że odsetek mieszkańców Zjednoczonego Królestwa w wieku od 25 do 40 lat, którzy w ubiegłym roku nie byli u dentysty (poza przypadkami pilnych wizyt doraźnych) wyniósł 28%. Jak deklaruje większość z ankietowanych – najważniejszym powodem była pandemia COVID-19.

Z kolei 22% jeszcze młodszych mieszkańców Wielkiej Brytanii – od 16. do 24. roku życia – w ciągu minionego roku również nie poszło do dentysty. Jednocześnie, jak pokazało badanie, aż 36% osób w wieku 25–40 lat miało problem z dostępem do stomatologa – w porównaniu do 30% dorosłych Brytyjczyków ze wszystkich grup wiekowych.

Obawa przed pandemią na pierwszym miejscu

Emilia Greenslade, analityczka w firmie Mintel, oceniła, że wynika to z niższej niż przed pandemią motywacji do dbania o własne zdrowie. – U wielu osób obawa przed zakażeniem COVID-19 spowodowała, że pacjenci umawiali się do dentysty jeszcze mniej chętnie niż zwykle – powiedziała Greenslade.

– W związku z tym pacjenci zaczęli szukać sposobów, jak zadbać o zdrowie jamy ustnej w domu. Mniejsza motywacja i obawy o koszty zniechęciły do wizyt u stomatologa przede wszystkim młodszych Brytyjczyków. Sytuacja ta sprawiła też, że mniejszą wagę przywiązywali oni do własnego wyglądu – 13% osób w wieku 16–24 lat twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy mniej dbało o stan swoich zębów – kontynuowała Emilia Greenslade.

Wzrost sprzedaży środków do wybielania zębów i płukanek do ust

W tym samym czasie odnotowano więcej zapytań dotyczących zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Przykładowo 20% Brytyjczyków wyraziło zainteresowanie zabiegiem profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie. Wzrosła również liczba tych, którzy chcieli nabyć produkty do wybielania zębów w domu. Podczas gdy w roku 2020 zabiegiem tym było zainteresowanych 7% Brytyjczyków pomiędzy 16. a 24. rokiem życia, to w roku obecnym odsetek ten wzrósł do 11%. Jednak rzeczywiste wykorzystanie takich produktów pozostaje na niewysokim poziomie – nie przekracza 5%.

Z kolei sprzedaż płynów do płukania jamy ustnej wzrosła w Wielkiej Brytanii o 9% – ze 160 mln funtów szterlingów w roku 2019 do 175 mln funtów szterlingów w 2020 roku. To zapewne efekt przekonania, które wyraziło aż 42% dorosłych Brytyjczyków, że noszenie maseczki pomaga uświadomić sobie własny nieświeży oddech.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: