Ministerstwo zapowiada dodatkowe pieniądze dla szkół

Departament Edukacji w reakcji na wcześniejsze apele, postanowił przyznać szkołom podstawowym, specjalnym oraz ponadpodstawowym dodatkowe fundusze na zakup, montaż i obsługę urządzeń, a także filtrów HEPA.

Jak powiedziała minister edukacji Norma Foley, jej resort przyznał już, niezależnie od innych kwot, dodatkową dotację w wysokości 62 mln €, która pomoże w zakupie filtrów HEPA. Szkoły ponadpodstawowe dostaną do rozdysponowania 17-milionowy fundusz specjalny, aby sfinansować drobne prace naprawcze i remontowe, co pozwoli na zakup filtrów HEPA ze środków budżetowych szkół.

Obecnie prowadzone są ostatnie ustalenia, w jakim terminie pieniądze zostaną przelane na konta bankowe szkół, a jednocześnie przygotowuje się wykaz urządzeń, aby spełniały wymogi techniczne. Pieniądze, jakie trafiać będą do placówek edukacyjnych, podzielone zostaną wg klucza, w którym przelicznikiem jest ilość uczniów, więc szkoła licząca sobie np. 500 uczniów, otrzyma kwotę ok. 20 000 €, natomiast szkoła z 1000 uczniów, nieco ponad 35 000 €. Istotne jest również, że w niektórych przypadkach, wysokość dotacji może być wyższa lub niższa, ponieważ wnioski pochodzące ze szkół, rozpatrywane będą indywidualnie i mogą być odpowiedzią na potrzeby tych placówek.

Przyznane przez Departament Edukacji fundusze, pojawią się w przyszłym roku, jednak już teraz, szkoły mogą przygotowywać cały proces montażu filtrów HEPA, a jednocześnie czynić kroki do ich zakupu, ze środków na drobne remonty.

Departament Edukacji uważa również, że szkoły, nie muszą montować filtrów w każdym z pomieszczeń, bo są takie, które wykorzystywane są rzadko, ale i mogą być dobrze wentylowane, bez utraty parametrów grzewczych. Ze słów szefowej Departamentu wynika też, że szkoły, mogą z dodatkowych pieniędzy, „ulepszyć swoje środowiska na świeżym powietrzu”, i tam prowadzić zajęcia, o ile pozwala na to pogoda.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wspomnienie Marka Ja
Rośnie grupa osób,
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська