Ministerstwo Finansów Irlandii: Bezrobocie 22%, spadek PKB o 10,5%

Na briefingu po posiedzeniu irlandzkiej Rady Ministrów szef resortu finansów Paschal Donohoe powiedział, że rząd spodziewa się mocnego uderzenia w gospodarkę i miejsca pracy.

Sytuacja nie wygląda dobrze, ale pocieszającą informacją jest ta, iż gabinet doskonale wie, jak przedstawia się najbliższa perspektywa ekonomiczna i zaczyna wprowadzać programy naprawcze. Nie zmienia to jednak faktu, że gospodarka zostanie mocno dotknięta wpływem koronawirusa, a to oznacza, że PKB kraju spadnie w tym roku o 10,5%.

Jeszcze gorzej wyglądają się prognozy dla stopy bezrobocia i w tym zakresie rząd spodziewa się szczytowej stopy bezrobocia na poziomie 22%, czyli niespotykanego w Irlandii do tej pory.

Minister Paschal Donohoe, który nie ubiera już łagodne słowa najbliższej przyszłości gospodarczej Irlandii, powiedział, że „poważna recesja uderzy w Irlandię i nic przed tym nie uchroni kraju”. Minister finansów podkreślił też w swojej wypowiedzi, iż nie należy się spodziewać łagodnego przejścia przez koronawirusowy kryzys, bo krajobraz gospodarczy Republiki, będzie wyglądał w niektórych sektorach, jak pobojowisko po dużej i krwawej bitwie.

Sam deficyt w sektorze instytucji rządowych w tym roku wynieść ma 23 miliardy euro, co oznacza utratę 7,5% PKB, a popyt krajowy spadnie o ok. 15%.

Do końca roku rząd spodziewa się spadku bezrobocia do 10%, by w 2021 roku rozpoczął się kolejny wzrost zatrudnienia, a ten, sprowadzi Irlandię do wyników jednocyfrowych.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Trzy obwody głosowa
Ropa leży na łopat
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish