Ministerstwo Biznesu uruchamia dodatkowe środki dla przedsiębiorstw

Ogółem pierwszy program pomocowy, jaki przygotował irlandzki rząd, da możliwość skorzystania przedsiębiorcom z 1 miliarda euro, ale to nie wszystko, bo wkrótce dowiemy się o następnych działaniach wspierających biznes na wyspie.

Minister biznesu Heather Humphreys zapowiedziała uruchomienie środków mających pomóc przedsiębiorstwom w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z płynnością finansową, a wynikającą z ograniczeń spowodowanych wirusem Covid-19. Nowe programy pomocowe są w drodze, ale należy je odpowiednio ukierunkować, żeby odpowiadały potrzebom przedsiębiorców. Część programów obejmuje pożyczki bankowe z gwarancją Skarbu Państwa, a część pieniędzy rozdzielana będzie przez instytucje działające w ramach zadań rządowych, więc jako bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw.

Pożyczki i dotacje będzie można spożytkować na różne cele, w tym na wsparcie kapitału obrotowego, tworzenie miejsc pracy i wsparcie systemu wynagrodzeń, ale powstanie też specjalny rządowy fundusz na rzecz przedsiębiorców z sektora produkcyjnego i usług międzynarodowych, by i one, co jest ważne dla gospodarki, mogły korzystać z pieniędzy ratunkowych. Fundusz ten wart będzie 180 mln €.

Firmy, które zatrudniają 10 lub więcej pracowników pełnoetatowych, będą mogły ubiegać się o pożyczki z gwarancją Skarbu Państwa do wysokości 800 000 €, a wsparcie dla firm działających online (handel), wyniesie ogółem 7,6 mln €. Małe i jednoosobowe mogą ubiegać się o kupony dotacji w wysokości 2500 €, ale też mogą otrzymać pożyczki z funduszu Enterprise Ireland, a ta instytucja dysponuje kwotą 2 mln €.

Wszystkie pożyczki, które nie przekroczą 50 000 €, zwolnione będą z oprocentowania i spłat przez pierwsze sześć miesięcy.

Szczegóły pojawią się wkrótce na stronach Departamentu Biznesu i Innowacji, a także dostępne będą we wszystkich bankach i w Enterprise Ireland.

Bogdan Feręc

Źr: DEBI

Polska-IE: Udostępnij...
Wyrównania zasiłku
Komisarz Gardy apelu
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish