Minister zmieni prawo o przemocy seksualnej. Jest zdeterminowany

Minister szkolnictwa wyższego Simon Harris zapowiedział, iż rozpoczął intensywne prace w zakresie zmiany prawa o przemocy seksualnej.

Harris podjął decyzję o wprowadzeniu zmian w ustawie o przemocy seksualnej, a dzieje się tak na podstawie danych z Union of Students in Ireland, które mówią, że jedna trzecia studentek została zgwałcona, natomiast dwie trzecie stwierdziło, że były molestowane seksualnie. Minister Harris w tej sprawie spotka się dzisiaj z Narodową Radą Kobiet, z którą omówi potrzebne zmiany, a i zaproponuje propozycje zmian w przepisach.

Nowelizacji doczekać się ma ustawa o zwalczaniu przemocy seksualnej i molestowaniu, która określa również zachowania seksualne wśród studentów, powie przed Radą Harris.

W kwestii zmiany przepisów, minister Harris współpracować będzie ściśle z minister sprawiedliwości Helen McEntee, z którą przygotuje ostateczną propozycję ustawy, a ta ma chronić zarówno ofiary przestępstw seksualnych, jak i być czynnikiem odstraszającym dla osób, które mogłyby dopuścić się takich czynów.

Minister Simon Harris:

– Nie sądziłem, że żyję w takiej niewiedzy, byłem oszołomiony odkryciami. To ten sam szok, jakiego doświadczyłem, kiedy w zeszłym roku opublikowałem roczny raport Dublin Rape Crisis Centre. Molestowanie seksualne, zastraszanie seksualne, gwałt, przemoc na tle płciowym stają się coraz powszechniejszymi przestępstwami. Na szczęście wiele ofiar jest teraz bardziej skłonnych do zgłaszania przestępstw, ale znaki ostrzegawcze w badaniu USI powinny być powodem do działania. Nie powinniśmy zakładać, że problem zaczyna się lub kończy w naszych szkołach trzeciego stopnia. Chcę, żeby nikt nie miał złudzeń co do mojej determinacji w walce z tą epidemią. Chcę, aby sektor trzeciego poziomu nauczania, nie był obszarem problemowym, ale liderem zmian i liderem zerowej tolerancji. Zgoda nie wchodzi w grę. To jest wymóg. Nie obchodzi mnie, co miała na sobie ofiara. Nie obchodzi mnie, ile sprawca lub ofiara wypił. Nie obchodzi mnie, czy uwierzyłeś, że on lub ona był na to gotowy, czy nie. Nie obchodzi mnie, czy wróciła z tobą do domu. Seks bez zgody to napaść i przestępstwo. Nie możemy rozwiązać tych problemów, jeśli nie skonfrontujemy się z niewygodną rzeczywistością, iż tak się stanie. Czas z tym skończyć. Nadszedł czas, abyśmy się z tym skonfrontowali i czas, abyśmy coś z tym zrobili. To rozmowa, którą musimy odbyć w każdym domu. Na każdym kampusie. Obiecuję wam dzisiaj, że wraz z moją koleżanką, minister sprawiedliwości Helen McEntee, zobowiązuję się do bycia głosem zmian w tej dziedzinie, aby zmienić prawo, które należy zmienić. Popierać zmiany i kształcić.

Minister zaproponować ma też rozwiązania, które będą miały wpływ na wyeliminowanie z naszego życia tzw. miejsc toksycznych, gdzie najczęściej dochodzi do molestowania, a ustawodawstwo dotyczyć ma domów, uczelni, klubów nocnych, siłowni i pubów. Jednocześnie minister Harris chciałby, aby takie kompleksowe podejście do całości problemu, otrzymało wsparcie Narodowej Rady Kobiet i innych organizacji wspierających kobiety, bo to ich najczęściej dotyczą akty molestowania i napaści seksualnej, a na konkretne rozwiania czekać będzie przez najbliższe 12 miesięcy.

Bogdan Feręc

Źr: Department of Further and Higher Education, Research, Innovation and Science

Polska-IE: Udostępnij...
Wielu najemców stra
Ryanair boi się dru
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish