Minister zdrowia zapowiada znaczące rozszerzenie priorytetowych usług zdrowotnych dla kobiet

Minister zdrowia Stephen Donnelly przeznaczył 2,5 mln euro na obszary priorytetowe w ramach Planu Działań na rzecz Zdrowia Kobiet.   

Fundusz Zdrowia Kobiet (10 mln euro) wydzieli 2,5 mln euro na Narodowy Program Zdrowia Kobiet i Niemowląt w HSE, aby przyspieszyć świadczenie usług w czterech krytycznych obszarach w 2022 roku.   

  • Menopauza: Plan Działań na rzecz Zdrowia Kobiet 2022-23 zobowiązał się do rozwoju 4 specjalistycznych klinik menopauzy w całym kraju w 2022 r., ta kolejna inwestycja wesprze dwie specjalistyczne kliniki menopauzy, dając łącznie 6 takich klinik w całym kraju dla kobiet wymagających kompleksowej, specjalistycznej opieki.    
  • Opieka poporodowa: Plan działań na rzecz zdrowia kobiet 2022-23 zobowiązał się do opracowania nowego, bardziej holistycznego modelu wspierania kobiet w tygodniach po porodzie, ta inwestycja wesprze dwa dodatkowe ośrodki poporodowe dla kobiet oparte na społeczności, łącznie 4 ośrodki w całym kraju w 2022 roku.  
  • Endometrioza:  Plan działań na rzecz zdrowia kobiet 2022-23 zobowiązał się po raz pierwszy do wspierania ciągłego rozwoju dwóch ponadregionalnych specjalistycznych ośrodków kompleksowej opieki nad endometriozą. Ta najnowsza inwestycja stworzy nowy poziom dodatkowego wsparcia na poziomie szpitala, poprzez zainwestowanie w zasoby dla sześciu dodatkowych interdyscyplinarnych zespołów wspierających holistyczne leczenie endometriozy w każdej z sieci szpitali.    
  • Ukierunkowane wsparcie dla marginalizowanych kobiet: Plan działania na rzecz zdrowia kobiet 2022-23 kładzie wyraźny nacisk na zwiększenie wsparcia dla marginalizowanych kobiet i grup, które borykają się z wieloma trudnościami. Inwestycja ta wesprze wdrożenie dodatkowych zasobów medycznej pracy socjalnej w sześciu sieciach położniczych, znacznie zwiększając to kluczowe wsparcie w tym, co dla wielu kobiet może być trudne.    

To wyznaczenie środków oznacza pierwsze przydziały z Funduszu Zdrowia Kobiet na 2022 r. i będzie wspierane przez cały rok przez inne inwestycje, które odpowiadają na problemy, o które poprosiły nas kobiety, aby nadać im priorytety i dostosować je do priorytetów planu działania na rzecz zdrowia kobiet 2022- 23. 

 Minister Donnelly powiedział:

– Cieszę się, że mogę ogłosić dodatkowe usługi w zakresie zdrowia kobiet, wykraczające poza to, co ogłosiliśmy w Planie Działań na rzecz Zdrowia Kobiet. Rozszerzamy liczbę specjalistycznych poradni menopauzy w całym kraju i szybciej niż planowano, dostarczając łącznie 6 poradni w 2022 roku. Będziemy również zwiększać świadczenia dodatkowej opieki dla kobiet z endometriozą, aby w całym kraju dostępne było większe wsparcie. Zapewni to odpowiednie skierowanie kobiet do spektrum dostępnego leczenia endometriozy – od opieki lekarza pierwszego kontaktu po nowe usługi ponadregionalne – w zależności od ich potrzeb. Kobiety z grup marginalizowanych dały jasno do zrozumienia, że ​​dostęp do opieki zdrowotnej jest dla nich priorytetem. Zapewnimy 6 medycznych pracowników socjalnych w obszarze macierzyństwa, aby umożliwić wczesną interwencję i poprawić wsparcie. Opracowując plan działań na rzecz zdrowia kobiet, kobiety jasno stwierdziły, że należy poprawić wsparcie poporodowe. Zbyt wiele kobiet czuło się pozbawionych wsparcia, odizolowanych i przytłoczonych po urodzeniu dziecka. Cieszę się, że w wyniku dzisiejszych decyzji będziemy mieć teraz 4 centra poporodowe działające w całym kraju, aby wspierać kobiety w takich obszarach, jak karmienie piersią, powrót do zdrowia i depresja poporodowa.  

Dr Cliona Murphy kierownik ds. klinicznych Krajowego Programu Zdrowia Kobiet i Niemowląt w HSE, z zadowoleniem przyjęła to rozszerzenie usług i zmianę kwalifikacji środków finansowych, mówiąc:

– Minister zachęcił nas do ambitnej pracy nad zdrowiem kobiet. Jesteśmy w połowie roku, ale dzięki tej alokacji możemy rozszerzyć i przyspieszyć nasz i tak już ambitny program prac, jest to naprawdę satysfakcjonujące, ponieważ z pierwszej ręki wiemy, jak wpłynie to na życie kobiet w całym kraju. 

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Protestujący pod ro
Election manifesto l
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська