Minister zdrowia zaleca noszenie maseczek na twarzach

Simon Harris powiedział dzisiaj, że jest optymistą w kwestii terminowego uruchomienia drugiej fazy odmrożenia, więc ta raczej nastąpi w poniedziałek, ale zalecił również noszenie maseczek.

Wg ministra Harrisa osłony twarzy to przestrzeń, „w której mamy dużo do zrobienia, a i wymaga to poprawy”, ponieważ ich brak, może spowodować wiele problemów. Obecnie mamy zasady, w jakich sytuacjach i w jakich miejscach, powinniśmy nosić na twarzach maseczki, więc należy się do tego stosować, a chodzi tu głównie o przestrzeń publiczną sklepy i środki transportu. Minister przyznał, że rząd wciąż daleki jest od podjęcia decyzji o obowiązkowym zakładaniu maseczek, ale może być do tego zmuszony, jeżeli ilość zakażeń zacznie wzrastać.

Minister zdrowia powiedział jednocześnie, że nie powinno się używać maseczek medycznych i chirurgicznych, a „wystarczą osłony barierowe”, które ochronią przed wchłanianiem wirusów, o ile zachowywać będziemy też inne zasady, w tym dotyczy to kontaktów i dystansu społecznego.

Simon Harris dodał, iż teraz i od przyszłego tygodnia, kiedy kolejne osoby wrócą do pracy, będą poruszać się po ulicach, a także korzystać z transportu publicznego, ważne stanie się, aby zachowywać środki ostrożności, więc zarówno utrzymywać dystans, jak i osłaniać twarze, ponieważ z całą pewnością zabezpieczy przed kolejną falą zakażeń.

Minister poinformował także, iż jutro zbiera się Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, który oceni sytuację zdrowotną oraz epidemiologiczną kraju i skieruje do rządu odpowiednie zalecenia co do kolejnych faz znoszenia ograniczeń. Na tej podstawie gabinet Leo Varadkara po konsultacjach ze swoimi ekspertami, podejmie ostateczną decyzję i poinformuje o zniesieniu kolejnego stopnia blokady.

Specjalistka ds. zdrowia publicznego w WHO dr April Baller:

– Jeśli nie masz żadnych objawów oddechowych, lub takich jak: gorączka, kaszel lub katar, nie musisz nosić maski.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. Of Health

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish