Minister zdrowia ostrzega przed otwieraniem firm bez zezwolenia

Minister Zdrowia Simon Harris wystosował do właścicieli firm swoiste ostrzeżenie, a w tym zawarł informację, że niektóre osoby mogą narazić się na konsekwencje prawne, jeżeli zbyt szybko otworzą swoje firmy.

Pierwszy etap odmrażania gospodarki jest precyzyjnie przemyślany, powiedział Harris i jest wynikiem analiz, jakie przeprowadził rząd w tej sprawie, a ma opierać się na stałej kontroli ilości zachorowań w kraju, co będzie podstawą do podejmowania dalszych kroków. Jutro otwarte zostaną więc niektóre sklepy, a dotyczy to centrów ogrodniczych, sklepów dla majsterkowiczów, warsztatów samochodowych i rowerowych oraz optyków, a do pracy mogą wrócić budowlańcy i osoby, które pracują na zewnątrz. W innych przypadkach, kiedy pracodawcy naciągać będą te przepisy, mogą spotkać się z konsekwencjami, jakie przewidziane są dla łamiących zasady nadzwyczajne obowiązujące podczas pandemii.

Firmy, aby były jutro otwarte, muszą stosować się do rozporządzenia ministra Harrisa, a w tym zawarto informacje, które z nich, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa zdrowotnego, będą mogły być uruchomione.

Właściciele firm muszą też spełnić kilka warunków, aby ponownie otworzyć swoje zakłady, więc dostosować je do wymogów, jakie nakreślone zostały przez Ministerstwo Zdrowia. Łamanie, omijanie i naciąganie tych zasad, może doprowadzić do wydania decyzji o zamknięciu firmy, a te wydać mogą urzędnicy, którzy w imieniu Ministerstwa Zdrowia, prowadzić będą kontrole otwartych od jutra firm.

Minister zachęcał też mieszkańców Irlandii do zakładania maseczek na twarz i to zarówno w miejscach publicznych, jak i środkach transportu, ale i w miejscach pracy, co pomoże w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusów między ludźmi. Simon Harris dodał, iż maseczek nie muszą, a nawet nie jest to wskazane, nosić osoby poniżej 13 roku życia oraz osoby z niektórymi schorzeniami układu oddechowego.

Osoby zatrudnione w Irlandii, mogą też wezwać swojego pracodawcę, aby na ich prośbę wydał wewnętrzne zarządzenie, iż w miejscu pracy, należy używać osłon twarzy.

W tych dniach minister zdrowia Simon Harris podpisze rozporządzenie, które będzie mówić o obowiązku osób przybywających na wyspę, a te będą musiały wskazać adres w Irlandii, pod którym będą przebywać przez 14 dni od chwili przekroczenia irlandzkiej granicy. Tym samym w życie wejdzie przepis o obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie dla wszystkich przybywających do Republiki z zagranicy. Dotyczyć będzie to wszystkich, więc również tych osób, które choćby na jeden dzień i w celach służbowych wyjadą z kraju.

W tej sprawie Ministerstwo Zdrowia prowadzi jeszcze konsultacje z Urzędem Prokuratora Generalnego i działem prawnym rządu, czy i w jaki sposób przepis może być prawnie egzekwowany. Minister Harris nie wyjaśnił, jak kraj podchodzić będzie wraz ze wprowadzeniem tego przepisu, do transportowców, więc kierowców ciężarówek i osób prowadzących międzynarodową działalność przewozową, gdyż te kwestie nadal są omawiane.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij...
Najniższa liczba za
W dniu powrotu do pr
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish