Minister zdrowia ostrzega przed luzowaniem zasad

Stephen Donnelly ostrzegł społeczeństwo, iż nie można obecnie popadać w hurra optymizm, ponieważ wirus SARS-CoV-2, wciąż jest zagrożeniem.

Wg ministra zdrowia, nasila się w społeczeństwie przekonanie, że koronawirus nie jest już tak bardzo aktywny, więc można poluzować wewnętrzne ograniczenia i zachowywać się z pełną swobodą. Tak nie jest, bo dane z soboty pokazały, że wzrost zakażeń wirusem może przyjść w każdej chwili, a wtedy, konieczne stanie się przywrócenie wielu ograniczeń, a i zwiększone zostaną środki bezpieczeństwa.

Minister Donnelly rozumie jednak, że mieszkańcy Irlandii są już zmęczeni całą sytuacją, więc zarówno wcześniejszą blokada kraju, jak i obecnymi obostrzeniami, ale dodaje, iż takie środki są bardzo potrzebne, ponieważ ograniczają ilość transmisji koronawirusa.

Szef Departamentu Zdrowia powiedział także, iż obecnie, bardzo ważne stało się dbanie o higienę, więc osłanianie twarzy, mycie i odkażanie rąk, utrzymywanie dystansu społecznego oraz ograniczanie kontaktów do absolutnego minimum, by zmniejszyć ryzyko zakażenia i wniesienia wirusa do własnego domu.

Minister Stephen Donnelly dodał, że niepokojącym jest fakt wzrostu zakażeń wśród osób młodszych, więc poniżej 45 roku życia, a to wskazuje, że właśnie ta grupa, przestała zwracać uwagę na ograniczenia.

Minister wezwał też mieszkańców Irlandii, aby chronili się przed koronawirusem, w każdy dostępny sposób, więc m.in. nosili maseczki, nawet w miejscach, gdzie nie są one wymagane prawem.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Helath

Polska-IE: Udostępnij
An Post nie wysyła
Zmiany nazw w prakty