Minister zdrowia oskarżany o wywoływanie paniki

Media społecznościowe stały się od czasu wybuchu pandemii koronawirusa krytykiem i recenzentem działań rządu, a nawet poszczególnych ministrów, których wypowiedzi spotykają się z ostrą oceną facebookowo-twitterowych cenzorów.

Tym razem dostało się szefowi resortu zdrowia Stephenowi Donnelly, który ostrzegł opinię publiczną, iż nie można wykluczyć, że kolejne lokalne blokady, będą wprowadzane, a stwierdził, że „są całkowicie możliwe”. Co ciekawe, w podobnych słowach kilka dni temu zwrócił się do społeczeństwa premier Micheál Martin, jednak jego wypowiedź nie była tak szeroko komentowana.

Minister zdrowia Stephen Donnelly swoją wypowiedzią dokonał jednak małej internetowej rewolucji, bo zawrzały fora dyskusyjne, a i komentatorzy mediów społecznościowych, dawali upust swojemu niezadowoleniu. Reakcja była prawie natychmiastowa, bo była to połajanka słowna, z jaką zmierzyć musiał się minister, a padły też oskarżenia i w tych mówiło się, że minister szerzy panikę oraz wywołuje strach wśród społeczeństwa.

W tej sprawie ważne jest też, że rząd, w tym minister zdrowia, muszą skonfrontować się z kilkoma unijnymi agencjami ds. zdrowia, które wręcz żądają, aby Irlandia zwiększyła poziom obostrzeń, aż do pełnej blokady kraju, gdyż jakoby Covid-19, szerzy się na całej wyspie.

Wypowiedź ministra Donnelly’ego można więc traktować nieco inaczej, czyli nie jako groźbę skierowaną do społeczeństwa, a odpowiedź dla ECDC, która nie może liczyć na wprowadzenie pełnego unieruchomienia kraju, a działania zgodne z potrzebami poszczególnych hrabstw. Jeżeli tak odczytamy słowa ministra, to staną się one potwierdzeniem wypowiedzi premiera Micheála Martina oraz wicepremiera Leo Varadkara, którzy już wcześniej stwierdzili, że lokalne wyższe poziomy ograniczeń tak, ale o powrocie do blokady kraju, można zapomnieć, przynajmniej teraz.

Na koniec mała uwaga, tym razem do polityków, aby mówiąc o zaostrzeniu zasad, informowali też o intencjach, a i powodach, jakie nimi kierują, podczas rzucania w przestrzeń publiczną myśli i słów. Mniej będzie niedomówień, a i więcej osób zrozumie, co autor miał na myśli.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Brown Thomas Arnotts
Rynek spożywczy w I
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian