Minister zdrowia – optymistycznie

Jak powiedział minister Stephen Donnelly, spodziewa się, iż do świąt Bożego Narodzenia, będzie możliwe obniżenie poziomu ograniczeń do stopnia pierwszego.

Ta nader optymistyczna wizja sytuacji epidemiologicznej kraju wyjawiona została przez ministra zdrowia gazecie Irish Examiner, ale Stephen Donnelly zapowiedział, że decyzje, zapadać będą dopiero za kilka tygodni, a i sytuacja w kraju, musi się poprawić.

Celem ministra jest jednak stopniowe znoszenie obostrzeń, chociaż podkreślił, że dużo w tej kwestii zależy od ludzi. Jeżeli ilość przypadków koronawirusa będzie spadać, nie będzie wtedy przeszkód, by obniżać poziomy ograniczeń, jednak do tego potrzebna jest współpraca całego społeczeństwa. Minister zaapelował więc, aby stosować się do wszelkich zaleceń zdrowotnych, w tym nosić maseczki, ograniczać podróże i spotkania towarzyskie, co będzie czynnikiem istotnym w walce z koronawirusem.

Zapytano ministra, czy w okresie świąt Bożego Narodzenia, mieszkańcy wyspy, będą mogli odwiedzać swoje rodziny? Wtedy szef resortu zdrowia stwierdził:

– Zasadniczo pytanie brzmi, kiedy dowiemy się, na jakim poziomie znajduje się kraj 25 grudnia lub w okresie Bożego Narodzenia i w jego okolicach? To naprawdę zależy od aktualnej sytuacji epidemiologicznej i powiedziałbym, że na podstawie tego, na co patrzyliśmy do tej pory, a zazwyczaj patrzymy z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, z pewnością w tej chwili nikt nie byłby w stanie przewidzieć, jaki będzie poziom choroby i zakażeń pod koniec grudnia. To, co chcę zobaczyć, to, co wszyscy chcą zobaczyć, to znoszenie ograniczeń z powrotem w dół i wszyscy możemy mieć wtedy wspaniałe Święta Bożego Narodzenia.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Examiner

Polska-IE: Udostępnij
Niezgodność charak
Płatności socjalne
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian