Minister zdrowia obawia się świątecznych podróżnych

W minionym tygodniu dużo mówiło się o podróżnych, którzy pojawią się w okresie świątecznym, co może zwiększyć ilość zakażeń koronawirusem na wyspie.

Wątpliwości ma w tym zakresie minister zdrowia Stephen Donnelly, który stwierdził, że brak przepisów o obowiązkowej kwarantannie po przylocie, może spowodować nagły wzrost ilości osób zakażonych, a to utrudni walkę z Covid-19. Najwięcej niepokoju w szefie resortu zdrowia budzi fakt, iż nie mamy do tej pory pełnej kontroli stanu zdrowia osób przybywających na wyspę, a ta powinna być wprowadzona, wraz z przyjęciem unijnego systemu podróży.

System, by zadziałać, musi być również w pełni sprawny, więc pozwalać na testowanie wszystkich osób, jakie pojawiać się będą w Irlandii, a i powinno się uzyskać możliwość śledzenia ich kontaktów.

Minister Donnelly, nie jest osamotniony w swoich obawach, bo wtórują mu wyżsi urzędnicy Ministerstwa Zdrowia, a ci zauważają, że obecne europejskie zasady, „są zbyt luźne” i mogą przyczynić się do wzrostu zakażeń, nawet w chwili, kiedy Irlandii udaje się powstrzymać rozwój epidemii na skalę obserwowaną w Europie. Co ważne, do tej pory nie wiadomo, jaka jest skala zakażeń wtórnych powodowanych podróżami zagranicznymi, głównie ze względu na sposób rejestracji podróżnych, którzy pojawiają się na wyspie. System, który działa w Irlandii, rejestruje obecnie zakażenia bezpośrednie, więc przekazane przez podróżnego kolejnej osobie, ale nie dzieje się tak w przypadku przekazania wirusa osobie trzeciej, a to także powinno zostać ujęte w statystykach.

W związku z tym uważa się, że niska ilość zakażeń pochodzących z zagranicy, może być „myląca” i społeczeństwo może mieć błędny obraz sytuacji, mówi źródło rządowe.

Anonimowe źródło rządowe:

–  Ludzie myślą, że podróże to tylko 2 procent nowych przypadków, ale liczba przypadków zakażeń powodowanych przez podróże jest o wiele większa. W rzeczywistości nie znamy prawdziwej liczby. Miejmy nadzieję, że ludzie będą mieli dość rozumu, by nie podróżować, ale jeśli tego nie zrobią, a ogromna liczba przyjedzie tutaj w święta Bożego Narodzenia, wywrze to ogromną presję na system i doprowadzi do nagłego wzrostu liczby przypadków zakażeń.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Pastylki zamiast pas
W Irlandii rośnie z
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian