Minister zdrowia: „Jest mało prawdopodobne, że obecne ograniczenia zostaną zniesione w Niedzielę Wielkanocną”

Szef resortu zdrowia powiedział dzisiaj, że nie należy spodziewać się nagłego zniesienia wszystkich ograniczeń, a i „jest to bardzo mało prawdopodobne”. Simon Harris zaznaczył, iż restrykcyjny system zakazujący nam wielu zachowań, pierwotnie wprowadzony został do 12 kwietnia, ale obecny rozwój sytuacji nie wskazuje, aby można było zrezygnować z części chociaż nakazów.

Minister Harris potwierdził, że Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego stale pracuje i w najbliższych dniach wyda swoje oświadczenie w sprawie dalszego postępowania, a na tej podstawie rząd podejmować będzie kolejne decyzje. „Nagłe odejście” od obowiązujących ograniczeń, mogłoby tylko pogorszyć sytuację, więc lepiej będzie utrzymać stan blokady kraju, jeżeli Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego wyda taką rekomendację.

Simon Harris:

– Formalną radę otrzymamy w tym tygodniu, ale wierzę, że jestem szczery i uczciwy wobec ludzi w tym zakresie. Myślę, że jakiekolwiek nagłe odejście od istniejących ograniczeń jest wysoce nieprawdopodobne, szczególnie gdy wiemy, że ograniczenia działają. Wkraczamy w bardzo, bardzo ważny tydzień. Wirus jest tutaj obecny, wciąż jest na niezrównoważonym poziomie, podczas gdy robimy postępy, nie jesteśmy jeszcze tam, gdzie być musimy.

Minister Harris zwrócił się też do dzieci, którym obiecał, że niezależnie od tego, co dzieje się w kraju, wielkanocny króliczek przyjdzie i ukryje w ogrodach wielkanocne jajka.

Harris zwrócił się też do rodziców i osób dorosłych, a do tych zaapelował, aby nawet w święta, zrewidowali swoje plany odwiedzin, więc pozostali w domach. Minister nie zaleca przede wszystkim dalekich podróży, ale i w obrębie miast oraz odwiedzin u sąsiadów, bo i to może przynieść najgorsze z możliwych konsekwencji, czyli zakończyć się zakażeniem.

Simon Harris:

– Za każdym razem, gdy wychodzisz z domu i kontaktujesz się z kimkolwiek, istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się zarazków na i od Ciebie. Tak więc nadal zalecamy, staramy się, aby ludzie musieli pozostać w domu, a nawet gdy ćwiczą, przebywali w pobliżu domu, ograniczają w ten sposób szanse na rozprzestrzenienie się wirusa poza domem i poza społecznością do minimum.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish