Minister zatwierdził program budowy mieszkań komunalnych

Budowa 597 mieszkań komunalnych w Shanganagh w Dún Laoghaire otrzymała zielone światło od ministra mieszkalnictwa Darragha O’Briena, który przeznaczył 17 665 500 euro na finansowanie projektu.

Dofinansowanie z Serviced Sites Fundumożliwi budowę 597 mieszkań komunalnych, w tym 306 mieszkań płatnych pod wynajem, 200 lokali socjalnych oraz 91 lokali w przystępnej cenie. Inwestycja jest obecnie największym społecznym i niedrogim projektem z pozwoleniem na budowę w Irlandii.

Poseł Fianna Fáil dla Dún Laoghaire i rzecznik prasowy Dublina Cormac Devlin powiedział:

– Bardzo mile widziane są wiadomości, że minister Darragh O’Brien przeznaczył 17,6 mln euro na budowę 597 bardzo potrzebnych mieszkań komunalnych w Shanganagh. Co istotne, 306 lokali pod wynajem pomoże osobom zarabiającym powyżej progu kwalifikowalności na mieszkania socjalne lub HAP, ale zmagających się z płaceniem czynszu rynkowego, jednocześnie oszczędzając na depozyt na zakup własnego domu. Przewiduje się, że koszt wynajmu lokali będzie wynosił około 1000 EUR miesięcznie za jedno łóżko i 1200–1300 EUR miesięcznie za jednostki dwupokojowe, co stanowi znaczną obniżkę średnich czynszów w Dún Laoghaire. Biorąc pod uwagę lokalizację, udogodnienia i dogodny dostęp do DART, spodziewam się, że lokale pod wynajem będą bardzo poszukiwane. Projekt zostanie zrealizowany przez Agencję Rozwoju Terenów na działce o powierzchni 9,6 hektara w sąsiedztwie zamku Shanganagh i parku Shanganagh, w odległości 10 minut spacerem od proponowanej stacji DART w Woodbrook. Budowa projektu o wartości 180 mln euro, zaprojektowanego przez ABK Architects, ma rozpocząć się na tym terenie w pierwszej połowie 2021 r.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Sinn Féin żąda ob
Postęp w zakresie p
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian