Minister zapowiada walkę z przeciwnikami migrantów

Minister sprawiedliwości Simon Harris powiedział, że należy zająć się skrajną prawicą w Irlandii, która zbyt aktywnie protestuje przeciwko przyjmowaniu migrantów, ale jednocześnie wykorzystuje i podsyca napiętą sytuację w kraju.

Minister Harris stwierdził również, iż w Irlandii, nie może być sytuacji, w której pogłębiane będą podziały społeczne, ponieważ takie działania nie służą nikomu, a mogą być wstępem do wieloletniego podziału irlandzkiego społeczeństwa. Minister dodał, iż rząd kontynuować będzie swoją politykę wspierania osób potrzebujących pomocy, wspierać będzie ofiary wojny, ale też dyskryminacji, a Simon Harris jest zdania, że większość społeczeństwa popiera takie stanowisko, jak prezentowane przez tutejsze władze państwowe.

Wypowiedź pełniącego obowiązki ministra sprawiedliwości Simona Harrisa pojawiła się, gdy opublikowano wyniki badań, a w tych zaprezentowano opinię, iż „Irlandia przyjęła już zbyt wielu migrantów”. To z kolei wywoływać ma wzrost napięć społecznych, ale też tworzenia historii, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistym obrazem, jaki ma miejsce w kraju.

Minister Simon Harris:

Ludzie, którzy wchodzą do społeczności, podsycając napięcia i szerząc kłamstwa, muszą być i będą konfrontowani.

Minister sprawiedliwości zaznaczył w swojej wypowiedzi, iż z jego urzędnikami, zajmie się przyspieszeniem prac nad opiniowaniem wniosków azylowych, ale dodał, że to nie wszystkie działania, do jakich włączona zostanie w tej kwestii Garda. Właśnie oddział An Garda Síochána w Dublinie opracować ma plan przeciwdziałania demonstracjom, jakie pojawiały się w ostatnich miesiącach i dotyczyły spraw migracyjnych, a to w stolicy dochodziło do nich najczęściej i były największe. Z pierwszych informacji, jakie ujawnione zostały przez Departament Sprawiedliwości, wiemy, że Garda ma również zwiększyć ilość kontroli w stosunku do osób przybywających na wyspę bez wymaganych prawem dokumentów.

Simon Harris:

– Bezpieczny kraj to taki, który zasadniczo przestrzega dobrych praktyk w zakresie praw człowieka. Irlandia jest sprawiedliwym i współczującym krajem dla osób uciekających przed poważnymi problemami zagrażającymi życiu, a większość Irlandczyków całkowicie popiera tę politykę. Jednak musimy pokazać też, że mamy zrównoważony, oparty na zasadach system przyjmowania osób z takimi trudnościami i współczującego – ale szybszego – rozpatrywania ich wniosków.

Minister podkreślił w swojej wypowiedzi, iż Garda National Immigration Bureau działa w odpowiedni sposób, a nawet widać wzrost wydawanych nakazów deportacji, co jest zaprzeczeniem opinii niektórych osób, że kraj przyjmuje wszystkich bez kontroli i udziela schronienia osobom bez ich uprzedniego sprawdzenia. Garda National Immigration Bureau zwiększy też ilość kontroli lotniskowych, kiedy sprawdzać będzie pasażerów przylatujących do Irlandii, a ci deklarują brak dokumentów.

W kraju pojawiły się również spekulacje, że rząd zamierza lub rozważa zmniejszyć poziom wsparcia dla uchodźców wojennych z Ukrainy, ma się to dziać stopniowo, a i twierdzi się coraz częściej, iż proces nadawania obywatelstwa uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy będzie przyspieszony. To jednak w pewien sposób zdementowano, bo o ile w ogóle tak się stanie, decyzja powinna być podjęta na poziomie Unii Europejskiej. Między innymi ta sprawa omawiana będzie na specjalnym szczycie UE, który rozpocznie się w najbliższy czwartek, a te i inne sprawy dotyczące migrantów omawiane mają być wtedy w Brukseli przez szefów państw członkowskich.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Ralph from Pixabay

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish scientists to
Budowniczy z Irlandi

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety>>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety / Tickets >>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety>>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety / Tickets >>>