Minister zapowiada głębokie zmiany w sektorze ubezpieczeń

Wg wicepremiera i ministra ds. przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia Leo Varadkara, reforma systemu ubezpieczeń w Irlandii jest niezbędna.

Minister Varadkar poinformował Dáil, iż reforma ubezpieczeń w Irlandii, powinna stać się priorytetem tego rządu, a wydaje się, że gabinet Micheála Martina zajmie się tą kwestią wkrótce, chociażby ze względu, jak ten sektor potraktował małych i średnich przedsiębiorców. Varadkarowi wtórował poseł Fianna Fáil Robert Troy, który powiedział, że „sposób, w jaki towarzystwa ubezpieczeniowe postępują z klientami, jest po prostu przerażający”.

Chodzi tutaj głównie o FBD Insurance, a m.in. to towarzystwo ubezpieczeniowe, odmawia wypłaty polis. W związku z tym, zamiast pomagać ubezpieczonym, zmusza ich, aby na drodze sądowej dochodzili swoich roszczeń.

Poseł Robert Troy:

– Mamy sytuację, w której firmy z branży hotelarsko-gastronomicznej muszą udać się do Sądu Najwyższego, aby uzyskać to, do czego są uprawnione, czyli odszkodowań. Na przykład FBD Insurance napisał wcześniej do klientów biznesowych, mówiąc im, że zostali objęci przerwami w działalności, ale teraz firma opiera się wszelkim próbom wypłaty tych polis. Gdzie w tym wszystkim jest Bank Centralny? Wydał zalecenia i powiedział, co chciałby zrobić, ale gdzie jest egzekwowanie przepisów? Ludzie, którzy zapłacili odpowiednią ilość składek, aby mieć polisę, są zmuszani teraz do wstąpienia na drogę sądową, aby uzyskać to, na co zasłużyli.

Wicepremier Varadkar dodał do wypowiedzi koalicyjnego kolegi:

– … lipcowy pakiet stymulacyjny na rzecz zatrudnienia będzie musiał być radykalny i dalekosiężny.  Musimy rozważyć inwestycje rządowe w sektorach wchłaniających największą ilość pracowników, w których możemy szybko przywrócić ludzi do pracy. Zmiany powinny być widoczne już wkrótce, a jednocześnie należy odpowiednio chronić firmy, które ucierpiały w wyniku działania Covid.  

Premier Varadkar zapewnił, że rząd już pracuje nad sprawą ubezpieczycieli, co oznacza, iż przygląda się działaniu firm ubezpieczeniowych, a i wkrótce przygotuje odpowiednie pakiety rozporządzeń i ustaw, które zabezpieczą klientów zakładów ubezpieczeniowych, co wpisze się w program pomocy przedsiębiorcom.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Oireachtas

Polska-IE: Udostępnij...
Placki bananowe
Lawiny błotne w Lei
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish