Minister zaniepokojony szczepem B.1.1.529

Departament Zdrowia poinformował, że nowy szczep koronawirusa, o sygnaturze B.1.1.529, który pojawił się w Botswanie, RPA i Hongkongu, nie dotarł jeszcze do Europy.

Władze medyczne Irlandii, są jednak głęboko zaniepokojone tym faktem, a minister zdrowia Stephen Donnelly uważa, że może być jednym z najgorszych, jakie do tej pory się pojawiły. Minister dodaje, że jest bardziej zakaźny, niż szczep Delta, a działania podjęte zostaną po spotkaniu Światowej Organizacji Zdrowia w tej sprawie.

Obecna mutacja jest już 32. w katalogu SARS-CoV-2 i jak dodają eksperci z zakresu wirusologii, „drastycznie różni się od wcześniejszych”, co czyni ją bardziej zakaźną i z potencjalnie głębszymi skutkami po zakażeniu.

Sytuację monitoruje też Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które sprawdza doniesienia o pojawieniu się nowego szczepu, a jednocześnie kontroluje jego rozprzestrzenianie.

Wydaje się, że Irlandia, o ile takie będą zalecenia ECDC, a może nawet wcześniej, pójdzie w ślady Wielkiej Brytanii i zawiesi połączenia lotnicze do państw afrykańskich. Takie działanie będzie chroniło zarówno Irlandię, jak i sąsiednią wyspę, przed przeniesieniem wirusa bezpośrednio z Afryki. W tym zakresie mówi się również, że szybkość podejmowania decyzji jest kluczowa, więc rząd w Dublinie, może zakazać lotów do Afryki już w najbliższym czasie.

Specjaliści i naukowcy z irlandzkich uniwersytetów zastanawiają się również, czy szczepionki przeciwko koronawirusowi, jakie stosowane są obecnie, skuteczne będą wobec nowej odmiany, czyli B.1.1.529, a wydawać się może, że tak nie będzie. Ma to związek z wyjątkową budową tej odmiany wirusa, co może czynić go odpornym na podawane obecnie wakcyny, a te, nie będą wpływać na ten wariant w żaden sposób.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health/Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dzieci trzymaj na ze
Revenue i minister,
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська