Minister zadowolony ze wskaźnika „R”. Wcześniejsze zniesienie blokady?

Minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział dzisiaj przed Komisją ds. Covid-19 Oireachtas*, iż jest zadowolony ze znacznego spadku wskaźnika „R”.

Donnelly wskazał, iż za spadek odpowiedzialne jest wprowadzenie piątego poziomu ograniczeń, a co za tym idzie, ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Jeszcze w ubiegłym tygodniu wskaźnik „R”, czyli retransmisji wirusa, wynosił 1,21, natomiast obecnie jest poniżej 1. Jak dodał minister Stephen Donnelly, liczba „R” jest istotną miarą używaną do pomiaru rozprzestrzeniania się koronawirusa, a spadek poniżej 1 jest ważnym sygnałem spowolnienia transmisji wirusa.

Wg ministra obecnie retransmisja wirusa w Irlandii mieści się w przedziale pomiędzy 0,7 a 0,9, co jest wynikiem bardzo dobrym, na nieco ponad trzy tygodnie przed zakończeniem drugiej blokady. Nie należy się jednak spodziewać, aby ograniczenia zostały obniżone szybciej, gdyż niskie wskaźniki zakażeń i retransmisji, muszą zostać utrwalone, by święta obyły się bez wysokiego poziomu obostrzeń.

Minister Donnelly dodał, iż jest w stałym kontakcie z Krajowym Zespołem ds. Zdrowia Publicznego i na bieżąco analizują sytuację epidemiologiczną w kraju. Aktualnie ani Ministerstwo Zdrowia, a tym bardziej NPHET, nie rozważa przyspieszenia zniesienia piątego poziomu ograniczeń.

*Oireachtas – połączone izby irlandzkiego parlamentu.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij
Are You Brexit Ready
Nadchodzi ocieplenie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian