Minister wierzy, że NPHET zaleci przesunięcie terminu otwarcia

Od kilku dni z kręgów rządowych płyną zapewnienia, iż nie jest intencją gabinetu, opóźnianie otwarcia kraju i możliwości podróżowania międzynarodowego.

Są też sygnały, czy ktoś w nie wierzy, czy nie, że wzrasta ilość przypadków zakażeń koronawirusem typu Delta, co może przyczynić się do przesunięcia kolejnej fazy odmrażania kraju, o czy mówią zgodnie premier Micheál Martin i wicepremier Leo Varadkar. Obaj politycy podkreślają, co nawiasem mówiąc, w ostatnich dniach przybrało formę stałego elementu ich wypowiedzi, że działać będą zgodnie z zaleceniem władz medycznych, czyli Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego.

Tu natomiast pojawia się ważna wiadomość, a taką możliwość przekazał w formie sugestii wiceminister ds. turystyki i kultury Robert Troy, iż zalecenie NPHET może być tylko jedno.

Minister Troy stwierdził, że „obawia się”, iż Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego „zaleci opóźnienie otwarcia planowanego na dzień 5 lipca”, a następnie tak samo może stać się w przypadku 19 lipca. Z obaw ministra wynika również, chociaż nie powiedział tego otwarcie, iż okres, o który przesunięte będzie otwarcie może wynosić od 14 do 30 dni.

17 lipca minister Troy miał wziąć ślub ze swoją partnerką Aideen, jednak jest wielce prawdopodobne, stwierdził członek rządu, że będzie musiał przełożyć go dopiero na sierpień.

*

Znając język irlandzkiej polityki i postępowanie tutejszych władz, wypowiedzi posłów, senatorów oraz osób z rządu, nic nie dzieje się bez przyczyny. Na początek, wysyłane są forpoczty, które mają puścić przeciek, zasugerować i zapowiedzieć możliwość, a następnie, buduje się wokół tego narrację, która oparta jest na odbiorze społecznym. W przypadku koronawirusowych informacji, dzieje się podobnie, ale tutaj próbuje przyzwyczaić się nas do myśli, że coś może się zdarzyć, by oficjalne potwierdzenie, nie uderzyło w społeczeństwo, jak grom z jasnego nieba. Tym samym mogę chyba uznać, że 5 lipca, bary, puby i restauracje, to raczej nie zaczną przyjmować gości w swoich wnętrzach, a późniejsze uwolnienie podróży, też będzie opóźnione.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
UK statue for Polish
Nieszczęśliwy Mart
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian