Minister sprawiedliwości przeciwko adwokat, która brała udział w sobotnim proteście

Do International Protection Appeals Tribunal wpłynął już wniosek minister sprawiedliwości Helen McEntee, która chce, aby organ, zbadał postępowanie jeden z irlandzkich adwokatek.

Chodzi o Unę McGurk, a ta, reprezentuje swoich klientów głównie w sprawach azylowych, ale trafiła na cenzurowane, ponieważ wzięła udział w sobotniej dublińskiej demonstracji, przeciwko covidowym ograniczeniom. Pani adwokat podczas wiecu przemawiała też do kilkusetosobowej grupy zebranych osób, co prawdopodobnie stało się przyczynkiem do wystosowania wniosku o sprawdzenie, czy nie naruszyła obowiązujących przepisów kodeksu postępowania, uczestnicząc w proteście przeciwko blokadom.

Una McGurk mówiła wtedy m.in., że noszenie masek na twarz, które jest wymagane przez prawo w wielu miejscach w Irlandii, powinno być wyborem, a nie wymogiem, co prawdopodobnie dotknęło Ministerstwo Sprawiedliwości, więc podjęło kroki w tej spawie.

Wcześniej McGurk była dosyć mocno krytykowana w mediach społecznościowych i na forach internetowych, a to ze względu na jej opinie w wielu kontrowersyjnych sprawach, więc ostatnie jej wystąpienie, nie odbiegało specjalnie od poglądów, jakie przedstawia publicznie od wielu lat.

Una McGurk, jako starszy radca prawny, wyznaczona została przez Irlandię do reprezentowania państwa w dublińskim oddziale International Protection Appeals Tribunal, a jej sobotnie wystąpienie, może być uznane za działanie na szkodę kraju.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Dzieci będą szczep
Czy egzaminy praktyc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian