Minister spraw zagranicznych złoży raport rządowi

Wczorajsze rozmowy brexitowe nie przyniosły postępu, co spowodowało wzrost napięcia w Unii Europejskiej i wiele państw unijnych mówi już oficjalnie, że Brexit, będzie w twardej formie.

W Brukseli odbędzie się spotkanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i premiera Borisa Johnsona, a wszystko przed czwartkowym unijnym szczytem, czyli prawdopodobnie dzisiaj lub w środę.

Niezależnie od tych planów, dzisiaj w Dublinie zaplanowano specjalne posiedzenie gabinetu, na którym minister spraw zagranicznych Simon Coveney, przedstawi raport ze stanu negocjacji oraz przygotowań państwa do brexitu, a także naświetli możliwe rozwiązania w przypadku braku porozumienia.

W tej sprawie wypowiedział się już premier Micheál Martin, który podkreślił, iż sytuacja staje się bardzo trudna i trzeba mieć dodatkowe opcje radzenia sobie z najgorszym scenariuszem.

Micheál Martin:

– Ogólnie rzecz biorąc, w interesie wszystkich zainteresowanych jest zawarcie właściwej umowy handlowej. Nasze gospodarki w Europie i Wielkiej Brytanii ucierpiałyby – moim zdaniem niepotrzebnie – w przypadku braku porozumienia. Byłoby poważną porażką, gdyby doszło do braku porozumienia… Termin upływa w ciągu kilku dni, ponieważ zbliżamy się wyraźnie do końca roku.

O problemach negocjacyjnych informują również brytyjskie media, a te twierdzą, iż od paru dni, nie nastąpiły żadne zmiany i trzy kwestie nadal pozostają bez rozwiązania, chociaż w większość dziennikarzy z UK, jako potencjalną winą tej sytuacji obarcza Brukselę.

Wśród najwyższych przedstawicieli Unii Europejskiej słychać jednak głosy, że to decydujące godziny, a umowę można przyjąć, albo zakończyć „mękę negocjacji”. Mówi się również, iż niezależnie od prowadzonych rozmów, można wprowadzić wynegocjowane już części umowy, a o rybołówstwie, równych szansach i zarządzaniem przyszłymi stosunkami na linii Londyn – Bruksela, zająć się w 2021 roku.

Obecnie wszystko jest jeszcze możliwe, chociaż mało jest sygnałów, aby umowa, w ogóle powstała, dodaje źródło zbliżone do najwyższych władz UE.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian