Minister Ryan zrezygnuje ze swojego pomysłu

Do tej pory minister Eamon Ryan utrzymywał, że zakaz palenia torfem wejdzie w życie 1 września tego roku, ale posłowie Fine Gael ujawnili, iż sprawa nie jest już taka oczywista.

Dwie największe partie koalicyjne przeciwstawiły się pomysłowi ministra Ryana, aby zakaz sprzedaży i palenia w piecach torfem zaczął obowiązywać tej jesieni, a głównym powodem miał być kryzys energetyczny oraz sam plan ministra, który nie był dopracowany w szczegółach i nie zawierał rozwiązań powalających zastąpić to paliwo.

Co ważne, posłowie Fine Gael donieśli również, iż w tej kwestii, czyli wprowadzenia zakazu palenia torfem, wywołana została awantura lub nawet sprzeczka między wicepremierem Leo Varadkarem a Eamonem Ryanem, który w pewnej chwili uznać miał swoją porażkę.

Mówi się też, że Fine Gael i Fianna Fáil zagrozić miały Partii Zielonych, że zakończą definitywnie współpracę koalicyjną z Ryanem, o ile obstawać będzie przy swoim kolejnym pomyśle, więc powstanie rząd mniejszościowy, ale bez Zielonych.

Green Party została przywołana do porządku, a nawet wskazano jej miejsce w szeregu, ale część posłów tego ugrupowania ma mówić, iż potraktowani zostali, jak dzieciak, któremu matka udziela reprymendy.

Co istotne, tuż po zakończeniu świątecznej przerwy w parlamencie, minister Ryan ogłosić ma publicznie, że zmienił swoją decyzję i propozycja nie będzie obecnie realizowana, więc zakaz palenia torfem nie wejdzie w życie 1 września. Minister środowiska wytłumaczyć ma się też posłom Fianna Fáil i Fine Gael, dlaczego doprowadził do zaognienia sytuacji w koalicji, a i co nim powodowało, że publicznie wyrażał sprzeciw wobec słów, jakie w tej sprawie wypowiadali premier Micheál Martin i wicepremier Leo Varadkar, a byli przeciwnikami wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży oraz spalania torfu.

Nie wiadomo do końca, jakie będą losy tej ustawy, ale już wcześniej pojawiały się propozycje, by program rozłożony został na lata, czyli zakaz palenia torfem, miał być wprowadzany stopniowo.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tomasz Szustek: Na k
Kultura i rozrywka d
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська