Minister rekomendować będzie obowiązkowe zakrywanie twarzy

Na dzisiejszym posiedzeniu gabinetu minister transportu Shane Ross przedstawi swoją propozycję rozporządzenia, a w tym znajdzie się zapis o obowiązkowym nakładaniu osłon twarzy w środkach transportu publicznego.

Rozporządzenie dotyczyć ma wszystkich rodzajów transportu publicznego, więc autobusów, autokarów, pociągów i tramwajów, chociaż mówi się też, że i w taksówkach takie zasady powinny obowiązywać. Decyzję minister podjął po szeregu konsultacji z przedstawicielami irlandzkich przewoźników, którzy już od kilku miesięcy postulowali, by osłony twarzy w transporcie publicznym były obowiązkowe.

Propozycja to jedno, bo zaakceptować musi ją cały gabinet, a o ile przypomnimy sobie słowa ministra zdrowia Simona Harrisa, to wcale nie jest pewne, iż takie rozwiązanie wejdzie w życie. Wcześniej minister zdrowia zapewniał, co potwierdzał także premier Varadkar, że maseczki w Irlandii nie będą obowiązkowe, ale zalecane. Tu jednak możemy spotkać się też ze zwrotem stanowiska, bo w kręgach rządowych nastąpiła w ostatnim czasie pewna zmiana i właśnie minister Harris, prezentuje bardziej stanowcze opinie w kwestii środków ochrony osobistej.

Dzisiaj na posiedzeniu spotka się również Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego i omawiane będą kroki, które doprowadzić mają do wprowadzenia w życie kolejnej fazy odmrożenia kraju, a w spotkaniu udział wezmą przedstawiciele gabinetu.

*

Na koniec wracając jednak do samych maseczek w pociągach i autobusach przypomnieć należy, że takiemu rozwianiu przeciwny był jeszcze niedawno przyszły premier Micheál Martin, więc o ile rząd Varadkara wprowadzi taki nakaz, to gabinet Martina, może go znieść, ale to przyszłość i na początek, nowy gabinet musi w ogóle powstać.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Sektor lotniczy zwal
Prognoza dla branży
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish