Minister przygotowuje nas na kolejną pełną blokadę?

Niedawne sygnały, że Europa i świat przygotowują się do kolejnej pełnej blokady, pojawiały się już jakiś czas temu, ale nie można im było wierzyć do chwili, kiedy wygadał się jeden z hiszpańskich ministrów.

Teraz mamy pewne sugestie irlandzkiego rządu, a te, nie są odosobnione, chociaż nikt nie mówi wprost, że połowa września lub początek października, może być okresem, w którym „lockdown” i to na dużą skalę, pojawi się z jakiegoś powodu ponownie. Minister zdrowia Stephen Donnelly stwierdził, że Irlandia jest obecnie w punkcie krytycznym i nie można wykluczyć ponownej pełnej izolacji wyspy, a co za tym idzie, jej mieszkańców.

Minister Donnelly wręcz ostrzega, że „możemy się spodziewać kolejnej narodowej blokady, jeśli nie potraktujemy wirusa śmiertelnie poważnie”.

Szef resortu zdrowia wypowiedział te słowa przed Komisją Oireachtas ds. Covid-19, więc przed ciałem, które kontroluje poczynania rządu i urzędników państwowych w tej sprawie, więc w gronie posłów oraz senatorów. Minister zaznaczył jednak, iż do takiej decyzji jest daleko, ale nie mógł zagwarantować, że taka, nie zostanie i to jeszcze w tym roku podjęta.

Minister zdrowia Stephen Donnelly:

– Jesteśmy obecnie w punkcie zwrotnym. Możemy spodziewać się kolejnej krajowej blokady. Musimy potraktować to śmiertelnie poważnie i byłoby całkiem rozsądne, gdyby [NPHET] powiedział: Przez następne trzy tygodnie, aby chronić kraj i życie, po prostu musimy zaprzestać np. uprawiania sportu. Trzeba im przyznać, że tego nie zrobili. Powiedzieli, że uznają niezwykle ważną rolę, jaką sport odgrywa w naszych społecznościach i w naszym kraju. Teraz drugi rozdział skupi się na stłumieniu wirusa, aby umożliwić nam ponowne otwarcie społeczeństwa. Przynajmniej do Bożego Narodzenia ta praca będzie wykonywana w celu ponownego otwarcia szkół, uczelni, służby zdrowia i ochrony miejsc pracy i osób najbardziej narażonych na wirusa.

W kwestii pubów minister dodał:

– Naprawdę rozumiem ból, udrękę i cierpienie, które powoduje właścicielami pubów i ich personelem w całym kraju. Nie mogą się teraz otwierać. Jednak w oparciu o porady dotyczące zdrowia publicznego oraz informacje niezbędne do stłumienia tego wirusa i uniknięcia ponownego zablokowania, jest to bardzo jasne stanowisko NPHET. Jednak jestem głęboko przekonany, że w momencie, gdy puby zostaną uznane za bezpieczne, muszą być otwarte i muszą takimi pozostać.

Słowa Donnelly’ego, który martwi się, że będzie musiał podjąć decyzję o ponownym unieruchomieniu kraju, tylko częściowo korelują z wypowiedzią dyrektora naczelnego HSE Paula Reida, który wyraził pogląd, iż należy przygotować się do wzrostu zachorowań, a i blokad, ale lokalnych, a działania służb medycznych, powinny być ukierunkowane i wdrażane w razie potrzeby.

Paul Reid stwierdził:

– Rzeczywistość jest taka, że ​​to, co obecnie obserwujemy w tym kraju, jest prawdopodobnie tym, z czym będziemy żyć w przyszłości. To wirus.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij
Brak postępu w nego
Sukces Gardy. Odnala
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian