Minister przedstawi plan hotelowej izolacji

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu, minister zdrowia Stephen Donnelly przedstawi plan hotelowej kwarantanny, a w tym zawarte zostały szczegóły, w jaki sposób system działać będzie w Irlandii.

Zgodnie z przyjętą przez rząd, parlament i prezydenta ustawą, osoby przybywające z 33 krajów, uznanych za wysokiego ryzyka w związku z Covid-19, będą musiały obowiązkowo poddać się 14-dniowej kwarantannie w wyznaczonych hotelach. Rozporządzenia w tej sprawie minister Stephen Donnelly podpisał już wczoraj wieczorem, a dzisiaj przedstawi je gabinetowi, by ten zatwierdził je do realizacji. To z kolei otwiera drogę do wprowadzenia w kraju obowiązkowej kwarantanny w hotelach, które pełnić będą funkcje izolatoriów.

Odpowiedzialnymi za cały system kwarantanny hotelowej, więc ochronę osób i nadzorowanie porządku stanie się Defence Forces, a oficerowie wojska, pełnić będą służbę zarówno w na lotniskach w Dublinie oraz Cork, a także w Porcie Dublin i Europorcie Rosslare, jak i dysponować swoich podwładnych do nadzorowania miejsc izolacji. Żołnierze pełnić będą też służbę w samych hotelach, by ograniczyć kontakty izolowanych do absolutnego minimum.

Personel hotelowy i ochrona wewnętrzna hoteli, wszelkie kwestie związane z izolowanymi, konsultować ma z władzami wojskowymi, które wyznaczą oficera łącznikowego do kontaktów z gabinetem i władzami medycznymi, jak i zwracać się do nich o pomoc, o ile zajedzie taka potrzeba. Odpowiedzialnymi za transport pasażerów do miejsc izolacji będą hotele, ale transporty ochraniane będą przez wojskowych.

Obecnie mówi się, że do tego zadania wyznaczono około 100 żołnierzy, a ci będą pełnić swoje zadania w systemie 24-godzinnym, więc przez całą dobę, obecny będzie nadzór wojskowy.

Części osób nie podoba się, że to właśnie wojsko sprawować będzie nadzór nad hotelową kwarantanną, ale decyzja została podjęta, aby odciążyć i zwolnić z tego obowiązku Gardę. Wg Ministerstwa Zdrowia, nie można liczyć, że wszystkie osoby, które z państw o wyższym zagrożeniu epidemiologicznym, będą chciały się izolować, więc konieczny jest nadzór sił bezpieczeństwa.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Istotne zmiany w poz
Wolność dla zaszcz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian