Minister Poots chce jednostronnie wypowiedzieć umowę brexitową

Premier Irlandii Północnej Paul Givan powiedział, że jeden z jego ministrów zaproponował, wstrzymanie kontroli granicznych w ramach Brexitu.

Oznacza to, że minister z Demokratycznej Partii Unionistów Edvin Poots, chce w całości lub części odejść od ustaleń brexitowych, czyli znieść kontrole na granicy morskiej z Wielką Brytanią. Premier Givan uważa, że teoretycznie, o ile propozycja uzyska poparcie północnoirlandzkiego parlamentu, czyli Stormont, takie rozwiązania jest możliwe.

Na te słowa zareagowała wicepremier i liderka Sinn Féin na Północy, Michelle O’Neill, która jasno wskazała, że będzie to pogwałceniem traktatów międzynarodowych, nawet przy wsparciu Londynu i dążeniach do zmiany całej umowy brexitowej. Łączyć się to będzie też z odrzuceniem Protokołu Irlandzkiego, więc może wpłynąć na stosunki Irlandii Północnej z Unią Europejską, która nakaże w takim przypadku, zawieszenie innych umów, co z kolei wytworzy na wyspie twardą granicę.

Michelle O’Neill dodała, iż Demokratyczna Partia Unionistów, może spodziewać się zaskarżenia swojej propozycji, jeżeli pojawi się w Stormont, a sprawą zajmie się Urząd Prokuratora Irlandii Północnej.

O’Neill podkreśliła, że Edvin Poots, nawet jako minister rządu, nie ma uprawnień, aby wprowadzić przepis o zakończeniu kontroli granicznych, co może oznaczać, iż złamie prawo. Liderka Sinn Féin na Północy dodała, że urzędnicy, którzy będą chcieli działać na zasadach określonych przez Pootsa, także mogą łamać literę prawa, więc nie mogą respektować zarządzeń ministra bez zgody Stormont.

W tej kwestii jest też możliwe, że Sinn Féin stanie na straży praworządności w Irlandii Północnej i posunie się do ostateczności, by zablokować pomysł ministra Pootsa, więc użyje prawa weta.

*

Sytuacja, co widać teraz jeszcze wyraźniej, staje się na linii Londyn – Bruksela – Belfast – Dublin coraz bardziej napięta, więc nie wiadomo, jak zakończą się same negocjacje Brytyjczyków z Unią Europejską, a i czy Londyn, nie będzie używał argumentacji Irlandii Północnej, by w ten sposób wywierać nacisk na Brukselę. Ważne jest również, że na stole rokowań, wciąż leży Artykuł 16, którym Boris Johnson, straszy Unię Europejską, a jego użycie, będzie zerwaniem umowy wyjściowej. Gwoli ścisłości, Poots nie ma uprawnień do zmiany traktatów międzynarodowych, więc musi uzyskać zgodę rządu i Stormont. To jednak może być nader trudne, gdyż i opozycja z Irlandii Północnej, ze sceptycyzmem patrzy na rozwiązania proponowane przez Edvina Pootsa. Ważne jest, że o ile minister Poots doprowadzi do tego, oznaczać to będzie, jednostronne, jeśli nie jednoosobowe odrzucenie umowy brexitowej i Protokołu Irlandzkiego.

Bogdan Feręc

Źr: Belfast Telegraph

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Lidl podniesie pensj
Pracownicy nie chcą
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська