Minister ostrzega przed powrotem niepokojów militarnych na wyspie

Szefowa Departamentu Sprawiedliwości Helen McEntee powiedziała, iż „Brexit, zagrozi walce z terroryzmem na Północny”.

Minister McEntee jest przekonana, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nie przyczyni się wyłącznie do problemów gospodarczych, bo o ile nie zostaną ustanowione narzędzia dla współpracy transgranicznej z Południem, na wyspie może pojawić się przemoc paramilitarna, jaka obserwowana była przed podpisaniem porozumienia wielkopiątkowego.

W tej sprawie minister McEntee ma dużo racji, bo już od ponad roku słychać, iż IRA przygotowuje się do działań, które mają być odpowiedzią na sam Brexit, jak i na ustanowienie granicy na irlandzkiej wyspie. Przypomnieć należy kilka faktów, a te związane są z odnajdywaniem broni palnej i materiałów wybuchowych w rejonach granicznych i co istotne, broń składowana w nich była przez krótki czas. To natomiast wskazuje, że i doniesienia o możliwym powrocie do czasów z wybuchającymi bombami i strzelaninami, jakie do rządów w Dublinie i Belfaście, wysyłały An Garda Siochána oraz Police Service of Northern Ireland, są więcej niż prawdopodobne.

Minister Helen McEntee jest zdania, że „zestaw narzędzi”, powinien być uzgodniony jeszcze przed zakończeniem okresu przejściowego, by zaczął obowiązywać 1 stycznia 2021 roku. Oprócz obaw o samo wyjście Wielkiej Brytanii z bloku europejskiego nakazu aresztowania, urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości obawiają się też, że kończy się czas na uzgodnienie alternatywnych kanałów wymiany informacji, w tym o przestępcach.

Helen McEntee:

Groźba odrodzenia się działań paramilitarnych w Irlandii Północnej jest bardzo realna, a zdolność do przeciwdziałania temu zagrożeniu może zostać poważnie osłabiona poprzez utratę zestawu narzędzi, jakie ustanowione zostały przez instrumenty unijne.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij...
Ryanair pozwie irlan
Temat lekcji: Prawid
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish