Minister O’Brien z zadowoleniem przyjmuje zatwierdzenie ustawy o mieszkaniach przystępnych cenowo

Minister ds. mieszkalnictwa, samorządu lokalnego i dziedzictwa Darragh O’Brien z zadowoleniem przyjął zatwierdzenie przez rząd publikacji ustawy o przystępnych cenach mieszkaniowych 2021 r.

Ustawa będzie pierwszym kompleksowym, samodzielnym aktem prawnym poświęconym zapewnianiu tanich mieszkań i będzie też pierwszą w historii kraju. Minister podkreślił też kluczowe elementy ustawy, a te obejmują:

•         Pierwszy od ponad dziesięciu lat program domów budowanych bezpośrednio przez państwo w przystępnych cenach

•         Pierwszy w historii ogólnokrajowy program zapewniający dostawę mieszkań na wynajem

•         Nowy program Shared Equity w przystępnej cenie dla domów w osiedlach prywatnych

•         Przepis dotyczący rozszerzenia części V do ustalonego 20% w każdym obszarze władz lokalnych z minimalnym wymogiem 10% dla domów socjalnych i dalszym 10% wymogiem dla niedrogich domów, jeśli jest to wymagane

Komentując propozycję minister O’Brien powiedział:

– Niniejsza ustawa jest realizacją zobowiązania Programu dla rządu do umieszczenia przystępności cenowej w centrum systemu mieszkaniowego i priorytetowego potraktowania zwiększonej podaży tanich domów. Po raz pierwszy od ponad dekady umożliwimy władzom lokalnym dostarczanie niedrogich domów do zakupu na ich własnych ziemiach, co oznacza, że ​​osoby o średnich dochodach mogą otrzymać wsparcie na posiadanie własnego domu. Ustawa zapewni również ustawową podstawę prawną dla naszego pierwszego  w historii krajowego programu najmu niskiego kosztu, w ramach którego najemcy płacą czynsz, który pokrywa tylko koszty dostarczenia, zarządzania i utrzymania domów – pierwsze domy zostaną oddane w tym roku co najmniej 25% poniżej wartości rynkowej. Rozwój sektora wynajmu niskich kosztów pozwoli osiągnąć to, co od dawna jest celem polityki publicznej, i będzie realizował zalecenia zawarte w raportach Narodowej Rady Gospodarczej i Społecznej (NESC). Nowy program Affordable Purchase Shared Equity będzie obejmował wspieranie przez państwo osób znajdujących się w trudnej sytuacji, kupujących po raz pierwszy w zakupie domów w prywatnych inwestycjach. Przyjmie to formę do 20% udziałów w nowo budowanych domach. Kwalifikujące się domy będą podlegać regionalnym limitom cenowym. Program zapewni, że osoby płacące wysokie czynsze będą mogły zamiast tego wykorzystać swoje ciężko zarobione dochody na spłatę kredytu hipotecznego i znacznie wcześniejszy wykup domu na własność.  Wprowadzone zostaną kontrole, które zapobiegną wszelkim efektom inflacyjnym. Na koniec, projekt ustawy przewiduje rozszerzenie części V do ustalonego limitu 20% w każdym obszarze władz lokalnych, z minimalnym wymogiem 10% dla domów socjalnych i dodatkowym 10% wymogiem dla domów tanich, jeśli jest to wymagane lub nie. Wymagany dodatkowy procent może być wykorzystany na budownictwo socjalne.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Media społeczności
Studio Dublin – 6
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська